Preshevë, 5 tetor  -Gazeta e njohur amerikane, NY Times kihste përgatitur një profil për ish-kryeministrin e Kosovës, tash presdient Hashim Thaçi, të titulluar “Thaçi aspiron të bëhet burrë shteti, por e përndjek e kaluara e tij…”.  Sipas Tanjug-ut, lajmi është bërë publik nga grupi lobues proserb në Kongresin amerikan. Pas ketij lajmi agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” shkroi “Thaçi-Daçiç, jo Nobel me shqiptarë të diskriminuar të Preshevës” cka ashtu edhe ndodhi, propozim ky i cili me vone u cilesua nga shume media si hajgare e vitit.

 

Preshevaret: Ku ishte zoti president para 30 vitesh, cfare halli ke ?! Referendumin per bashkim me Kosoven s ekemi bere sivjet ne maers 2018, por ne mars 1992

Madje sipas NYT emri i tij përflitet nga disa persona për çmimin Nobel të Paqes. Por, gazeta prestigjioze amerikane, megjithatë shton se një gjë e tillë është e pamundur. (The Neë York Time : “His name even invoked, hoëever improbably, as a possible Nobel Peace Prize candidate”)

Sidoqofte tash ideja tjeter e radhes e Thacit-Vucic e cili flet here per “korrigjim”, here per ndarje e here per kembim” (Zoti i raft n fije) edeh kjo e fundit do te deshotj meqe  nuk ka mbeshtje nga komuinittei nderkombetar ne radhe te pare nga SHBA, NATO e as BE. Kjo ide eshte kundershtuar edhe nga shkrimtari i yne i madh Ismajl Kadare dhe presidenti shqiptar Ilir Meta te cilen thane se domsodo duhet te ruhet integriteti i Kosovës, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Idne e Thacit dhe Vucit e kane kundershtuar edhe shume intelektuale ekademik ne Prishtine bashke me qindra mija prostues ne Kosove, ne sheshin Skenderbe, perballe presidentit hisotrik Ibrahim Rugova.

Kjo ide e Thacit dhe Vucict do te relaizohej sikur te relaizoheshin edhe shume die te tjera te pre4sidnit kosvar te cilat sot e kesaj dite kane mbetur vetem ne leter , si dejklarta. mjaftojn të kujtojme padine kunder Serbis per gjenocid, apo padite tjerea iskur ajo kunder Dick Martyt apo carla del Pontes deri tek premtim tjeter per ushtrine… qe asnjera e as tjetra deri sot nuk u bene realitet.

“Ku ishte zoti president para 30 vitesh, cfare halli ke ?! Referendumin per bashkim me Kosoven se kemi bere sivjet ne mars 2018, por ne mars te vitit 1992..” kane pyetur preshevaret presidentin kosovar H.M. Jo vetem kaq, preshevaret po ashut ja kane bere me dije Hashim Thacit se ne jemi per bashkim me Kosoven, kjo ska dilema, por jo bashkim te pracializuar, ne sherre te Kosovës, duke copuar Kosovën!

 

SHPËRNDAJE