Paris, 28 maj -Mamoudou Gassama, nje i ri nga Mal pa dokumente ka pushtuar mediat franceze i cili u bë “hero” pas shpëtoi nga vdekja një fëmije të pezulluar ne nje ballkon te nje godine ne Paris. Ai u prfit ne këtë mëngjes të hënë në Elysee nga Emmanuel Macron, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar mediave franceze.

 

Heroizmi i një pa dokumente në Paris “U ngjita ashtu, pa u hamendur fare. Une Falënderoi Zotin qe e kam shpëtuar nje fëmije..” ka thëne i riu nga Mali pr televizonet vendore

Mamoudou Gassama është 22 vjeç dhe jeton në Montreuil (Seine-Saint-Denis). Gjashtë muaj më parë, ai ishte ende në Mali, vendin e tij të origjinës. Larg nga rrugët e arrondissementit të 18-të të Parisit, ku ai tregoi heroizmin e tij ne bmrtemjen e te shtunës mbrëma.

Kur ai arriti nga Gare du Nord, ky dokument i ri pa dokumente bie mbi një turmë në 49 rue Marx-Dormoy dhe fëmijët ulërin. Ai shikon dhe sheh një djalë 4-vjeçar të varur nga një ballkon i katit te 5-të.

 

“E shpetova sepse ishte një fëmijë”

Mamoudou Gassama fitoi lavdërime të përhapura pas ngjitjes jashtë ndërtesës për të shpëtuar vogëlushin. Video tregoi se ai u ngjit nga ballkoni në ballkon deri në katin e katërt, transmeton “Presheva Jonë.

Pasi e takoi atë në Pallatin Elysee, Presidenti Emmanuel Macron tha se do të bëhej shtetas i natyralizuar.

Mamoudou pastaj ngjitet në ballkon e parë dhe në pak sekonda, me forcën e duarve të tij të zhveshura, arrin të rritet tek fëmija që shpëton. “Unë u ngjita.  Zoti me ndihmoi  dhe e falënderoj unë ate qe  shpëtova nje fëmijë..”, thotë ai të djelën në Paris.

 

 

SHPËRNDAJE