stuhiaaaPreshevë, 20 qershor  -Stuhi dhe breshër i madh ka pertfshire disa mjedise të Kosovës., perkunder  temperaturave te  larta që karakterizuan javën që lamë pas, këtë fillim javë kanë filluar të bien.

Në disa komuna të Kosovës sidomos ne Vushtrri, Gjilan, Prishtine e ne rrethine…pasditen e sotme ka pasur reshje të shiut dhe breshërit. Në komunën e Vushtrrisë në disa fotografi shihet se reshjet e breshrit kanë qenë jashtëzakonisht të mëdha. Nuk dihet ende nëse ky breshër u ka shkaktuar dëme në kulturat bujqësore.

stuhhhSipas një njoftimi, ky institut thotë se nga moti i ligë do të preket i gjithë vendi. Rajoni i Banatit do të jetë zona më e prekur por edhe Beogradi dhe zonat përreth do të goditen nga erërat e fuqishme dhe shiu i dendur, kane raportuar mediat serbe, trasnemton agjencia e lajmeve  “Presheva jonë”

Ky institut në parashikimin e motit ka përfshirë edhe Kosovën. Sipas tyre  Serbia pose po por as Kosova nuk do t’i do t’i  shptoj motit tëlig dhe shtrëngatave diteve te ardhshme.

Lidhur me këtë, agjencia e lajmeve “Presheva jonë* ka konaktuar disa hoxhallare ne Lugine dhe Kosovë  se e prtiet keqesim i motit siq paralajmërojne eksprtetët. Edhe imamet shqiptare nuk e përjashtojne nje gofije te forte te motit te lig ne Kosovë,  siq e quajne ata, godije e perendise ndaj popullit te quar peshë.

” E shef more bire se njerzia jun que peshë, po shkojne cullak, po lypim me u martue burrë me burrë, shoqi shojin nuk e don e dojne, ka humb rahmeti, duan me ja nxjerre syte vellu vëllaut. Motrat, grate tona ne Kosove po shkoje cullak sokaqeve  diskotekave, xhamite e kishta të zbrazeta, rinia jone kafeneve e diskotave pas droges e rakisë. Ata tjeret ne qeveri rrejne e vjedhin popullin pa ja da, jane mbushur n’haram deri n fyte me milona e pallate, efmija tane s po kane buke, spo kane cka mshtur n’tervesë mijra familje shqiptare sot ne Kosovë.. he suphanallah?!.. Zoti ska thonje po ka sy, Ai po shef.. Jo bresher e stufi, por edhe gure ka me ra nese mileti s mbledh mend.  Stuhia që do ta godasë eventualisht Kosovën do te mbush jo vetëm  xhamite me xhemat, por  do të shtojne dukshem edhe numrin e agjëruesve, por kemi frike se mos do te jete pak si vonë..” kane thënë hoxhallaret shqiptare per agjencine e lajmeve “Presheva jonë”motiit11

SHPËRNDAJE