Lugina e Preshevës eshte e deshpruar jo vetem me Boegradin por edhe me Prishtinën i cili rajon ka mbetur jo vetem sedvich por po perdoret edhe si poligon fushate dhe propagande. Duket se shiptaret me jane lodhur me llafe e parulla, refrene nga lideret kosovare sikur ajo “do ta marrim Luginen e Preshevës” apo “do ta marrim deri ne Nish apo Sanxahk?! Por analistet nga Lugina e i kane thene agjencise seljameve “Presheva jonë” se “Prishtina se pari te dergoj lapsa e Abetare në Presheve, e pastaj “ta marrin” Luginen, Nishin e Sanxhakun..”.

Ne intervisten e fundit te veprimtaerit te njohur kosovar Adem Demaci dhene agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” i peytru per roilin dhe nagazhimine  Kosoves ne Luginë, ai ishte shprehur se “ju Presheva mos pritni shumë nga Kosova. Qeveria jone as macen s mund ta hjek nga përsheshi! Kosova po tradhton vetveten e leje më Preshevën. Faleminderit Amerikës dhe ndërkombëtarëve që s’po lejojnë, se sa për neve sot Serbine e këmbëkryq në Kosovë. leje ti cafre Nishi cgare Hammi te ruja e t’i gozojme qekto qe i kemi..”

 

Prishtina e kerkon Preshevën, Presheva syte kah Beogradi

Dhe tash shtrohet pyetje nese nuk jane veq llafe apo fushate, vertete cfare kerkon Prishtina me disa deklarata te parizaneve te PDK-së (Veseli apo tash se fundit Hoti)  here “e duam deri deri ne ne Nish” e here “deri ne Sanxhak” ?!  shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Résultat de recherche d'images pour "shqiprim arifi dans trokas qeverine serbe beograd"Ne Serbi, per t’mos thenë cdo dite, por nuk kalon jave qe t’mos kete protesta ku  qytetaret serb e shprehin pakenqesine e tyre qofshin per papunesi, me rrogat e vogla apo ndonje diskriminim apo padrejtesi tjeter qe ju bëhet, madje edhe kunder qeverise se vete, kurse Presheva hesht (?!) kur dihet se ne cfare situate gjenden shqiptaret, me te diskriminuarit dhe varfurit ne Evropë. Me heshtjen dhe mungesen e protestave te preshavareve mund te kuptohet se shqiptaret e Lugines se Presheves janë te kenqur me qeverine serbe dhe se jane pajtuar të jetojne nen Serbi, ashtu siq tha ne ditet e para te misionit te tij, kretari aktual Shqiprim Arifi se “ne duhet te trokasim ne dyert e qeverise serbe ne Beograd..”.

Sipas kesaj agjencie lajmesh, medium ky i vem ne gjuhen shqipe për fatin e  Lugines se Presheves parballe ketyre fjaleve “te medha* se pari duhet te pyeten lideret e Preshevës dhe se ata jane qe vedosin per te ardhmen e Lugines e jo Prishtina e cila nuk eshte ne gjendje t ju ofroj as lapsa e as Abetare, atëhere cfare mund te pritet nga ajo ?! Prfandasj, Prishtina te merret seriozisht me Lujginen e Presheves dhe te ndal pallavrat , hajgaret e Hotit e Veseli.

 

Qeveria e Beogradi për Serbët e veriut të Kosovës 45.miljon euro

Qeveria e Tiranës dhe ajo e Pishtinës po përpiqen të bëjnë diçka për Luginën, por janë pak të vonuar, meqe serbët e Veriut ndihmohen menjëherë pas lufte sa nga qeveria e Kosovës po aq edhe nga qeveria serbe, kurse Lugina është harruar krejtësisht. Qeveria e Beogradit për serbët e Veriut ndan 45 milionë euro, ndërsa shtetet tona, pra dy qeveritë, ajo e Tiranës dhe e Prishtinës deri sot nuk kanë bërë asgjë.
Siç ishte pritur Hashim Thaçi dhe Edi Rama sot kanë ndarë vetëm nga 50 mijë euro për Luginën e Preshevës. Por një fondacion mërgimtaresh në Zvicër është më i fortë se qeveria e Thaçit dhe Ramës te cilet thane se do tju dergojne Tiarnes dhe Prishtines. Pra, 100 mije euro per Presheven ishte nje fyerje vëllazërore! Sipa sanlsiteve preshevar, kjo ishte nje turp, e ma shumë se nje skandal shtetëror!.

SHPËRNDAJE