Komisioni zgjedhor i Serbisë sot ka përcaktuar 8 mijë e 253 vende zgjedhore për votime në zgjedhjet presidenciale të Serbisë që janë shpallur të mbahen më 2 prill të këtij viti, njoftojnë mediat serbe.

Paralajmërimi se zgjedhjet presidenciale në Serbi që do të mbahen në muajin tjetër më 2 prill, shqiptarët e krahinës që përfshin komunën e Medvegjës, Bujanoci dhe Preshevës jo që nuk do të duhej t’i përgjigjen kësaj pjesëmarrje por nuk kanë asnjë motiv për këto zgjedhje. derisa Begardi dhe Serbia po vlon nga keto zjedhje, në Luginen e Preshevës eshte qetë dhe  nuk ka kurrëfare atmosfere te zgjedhjeve , sikur ato  të ndodhnin ne ndonje vend fqije ne Hungari apo Bullgari apo sikur koto vendbanime shqiptare (aktualisht nen Serbi) te jenë Shqipëri te cilet ditë me pare i vizitoi presidenti shqiptar Bujar Nishani,  njofton agjecia  e lajmeve “Presheva jonë”

Sipa smediave serbe deri tahs jane 20 kandida për presidnet te Serbisë, prej t ecileve 11 jane kanddidta sero dhe  potencial, por per shquipatre te Lugine sse reshvës asnjeri edh epse nejri prej tyre eshtë me origjinë  shqiptar.  Personat që deri më tani kanë shpallur kandidaturën janë, kryeministri i tanishëm i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, Tomislav Nikolic,, Sasha Jankoviq, Rasim Ljajiç, Vojislav Sheshel, Vuk Jeremiq dhe Dveri Boshko Obradovic. Aleksandar Popovic, Bratislav Jugovic, Dushan Janjiq, Nenad Canak..

Presidenti i Qendrës për Bashkëpunim Ndërkombëtar dhe Zhvillim të Qëndrueshëm, në Serbi, Vuk Jeremiq, ka njoftuar sot për kandidaturën në zgjedhjet presidenciale. përkujtuar që Jeremiq ishte edhe njeri ndër kandidatët për t’u zgjedhur si Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së

Zëvendëskryeministri serb dhe presidenti i SDPS-së, Rasim Ljajiç po ashtu ka njoftuar se do të jete  kandidojë në zgjedhjet presidenciale.   “Edhe unë dua të kandidoj për president te Srbisë!”.. eshte ky titulli qe ka pushtuar disa media serbe, duke ju referuar liderit të SDPS dhe zv.krymensitrit  Rasim Ljajiç.  Do te ishte hitorike një kandidat me origjinë për president të Serbisë !. Ne fakt nuk do te ishte edhe aq historike sepse nuk eshte kjo gjë “sefte” kur dihet se edhe me pare ka pasur kryetar shqiptar, bile te nje shteti me te madh se Serbia , te “Jugosllavise” nëse kujtojme emrin e Sinan Hasanit,  ka shkruar agencia e lajmeve “Presheva jonë”.

Sipas agjencisë se lajmeve “Presheva Jonë”  duke ju referuar historise ka shkruar se Ministri Rasim Lajiç eshte me origjine shqiptare bazuar nga emrin dhe mbemri i tij  si Rasim Lajci.  Po ashtu nje ministër tjeter i Srbisë Bratislav Gashiç është shqiptar pasi mbiemri Gashi është një prej 15 fiseve të vjetra që kanë jetuar në Bjeshkët e Namuna dhe Rrafshin e Dukagjinit, të cilët më pas zbritën në Fushën e Kosovës apo Shalën e Bajgorës.

Kandidatët e mundshëm presidencialë ka edhe më shumë, në mënyrë që lideri i SPS Ivica Daçiç njoftoi se ai do të kandidojë në qoftë se koalicioni qeverisës nuk ka një kandidat të përbashkët për president, dhe se socialistët janë të gatshëm për të mbështetur një kandidat të përbashkët, në qoftë se ajo është Aleksandar Vucic, sepse, thotë ai, ai ka një shans për të fituar në raundin e parë.

Ndryshe, ish-drejtori politik i SHP te UCPMB-së Jonuz Musliu , kryetar i KKSH-së i pyetur nga agjencia e lajmeve “Presheva jonë” se do te dalin ai si lider partie (LPD) apo si KKSH ne zgjedhjet e ardhshme te Serbisë, ai ka deklaruar se “as ashtu-kështu nuk e kem ndërmend te dalim ne zgjedhjet e Serbisë. Pse me dal?  Për ne shqiptaret ne Luginës hë dolëm, hë nuk dolëm, krejt një. Mos valle ja kemi pa hajrin, asnjërën.  Serbia, pas Millosevicit, ka ndërruar 3-4 president por deri tash asgjë nuk ka ndryshuar ne favor te ceshtjes sone kombëtare. Te votojmë një president qe na e ndal flamurin apo fëmijëve tanë qe ju ndalon diplomat e librat shqip ?! Jemi dëshmitar se këto vitet e fundit Medvegja, Bujanoci e Presheva, vendbanime keto shqiptare aktualisht nen Serbi vazhdojnë të jenë rajoni me i pazhvilluar dhe diskriminuar në Evropë?!.” ka thënë ne vazhdim z.Musliu

 

SHPËRNDAJE