Bern, 6 qërshor  -Një gjykatë ushtarake dënoi të premten në Zürich  ushtaren (35) zvcierane   me 9,100 CHF, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra.

Ushtarja zvicerane  në Kosovë shokon, para syve të gjyqtarëve :  “Pasi piva raki me priftin serb bera aksident  “!

Ushtarja nga Thurgau, që kishte sherbyer në misionin paqeruajtus në kuadër të Swisscoy në Kosovë,  akuzohej se kishte shkaktuar një aksident përderisa po voziste makinën ushtarake  në Kosovë në vitin 2016.

Ajo kishte humbur kontrollin gjatë një kthese, ku më pas është goditur në një shtyllë elektrike dhe është rrotulluar.  “Pasi piva raki me priftin serb bera aksident..” u ka thënë gjyqëtarëve në sy ushtarja zvicerane ne Kosovë.  Fatmirësisht aksidenti ka kaluar pa pasoja fatale, përveç atyre materiale. mesohet se aksidenti erdhi pasi ajo me vendasin  kishin pire, ishin te dehur, kishte njoftuar agjencia e lajmeve “Presheva jonë” dite me parë.

Ky aksident ka provokuar dëme duke  demoluar nje shtylle elektrike dhe një përkthyes eshte dërguar në spital me një tronditje te cilet duhet kompensuar.

Ky rast është një mundësi për të shfletuar dosje te  statistikave të  aksidenteve që përfshijnë automjetet ushtarake. Në vitin 2016, ka pasur 215 (4 në javë)

SHPËRNDAJE