Në festivalin e sivjem ndërkombëtar të kinemasë cmimi i publikut i takon filmit  “Amnesty”-në të regjisorit tonë të njohur  Bujar Alimanit, njofton agjencia informative kombëatre “Presheva Jonë” nga Gjeneva.

 

Gjenevë, 26 shkurt

Në festivalin e sivjem ndërkombëtar të kinamasë ( “Black Movie”)  në Gjenvë ka tërhequr mbi 20.000 spektatorë në dhjetë ditët e këtij evenmenti  kinematografik në  Zvicër. Nga ky festval i kinemasë  botërore,  Cmimi i Publikuar ju dha  melodramës “Amnesty”,  autoritetet shqiptarë  Bujar Alimani, njofton agjencia informative “Presheva Jonë nga Gjeneva. Do theksuar se Filmi shqiptar “Amnestia” i regjisorit Bujar Alimani është zgjedhur zyrtarisht për t’u shfaqur premierë botërore, në seksionin “International Forum” të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Berlin.

 

Në fund, Juria  nga  rinisë nderuar  dha cmimin  “Iraku, lufta, dashuria, Perëndia dhe çmenduri” nga Mohamed Al-Daradji, një kronikë kjo e  të shtënave në stuhi të Irakut Sadam Husein nga post-regjimi, thanë organizatorët. Do shtuar se gjatë këtyre ditëve (nga 17 shkurt deri në 26 shkurt ) sa zgjati festivali ndërkombëtar i kinemasë në Gjenvë u shfaqën mbi  80 filma duke përfshirë edhe disa nga Azia, tema e këtij edicioni ishte fundi i botës. Do thkesuar se fitorja e rgjisorit Aliman i cmimin e Publikur në festivalin e sivjem  ndërkombëtarë  të kinemasë në Gjenevë ka bërë jehonë të madhe në mediat zvicerane dhe evropiane.

 

KUSH ESHTE REGJYSORI BUJAR ALIMANI ?

Regjisori shqiptar që jeton në Athinë, ka zgjedhur për të interpretuar në filmin e tij aktorët: Luli Bitri, Karafil Shena, Todi Llupi, Mirela Naska, Omer Hamitaj, Orest Arapaj etj. Neritan Zinxhiria dhe Elena Dhimitrakopoulou janë as/regjisorë të filmit, skenograf është Shpëtim Baça ndërsa kostumografe, Ermira Turkeshi.

Filmi i parë me metrazh të gjatë i regjisorit Alimani është prodhuar nga Qëndra Kombëtare Kinematografike me partnerë Greqinë dhe Francën dhe do të marë pjesë në edicionin e 6-të të “Berlinale”, që u shfaq në datat 10-20 shkurt të këtij viti.

“Amnestia” i ka filluar xhirimet në fund të muajit shtator 2010 në Tiranë dhe Pogradec, duke shënuar kështu një rekord për kohën tre mujore të përgatitjes së tij. Bujar Alimani është regjisori i disa filmave me metrazh të shkurtër si: “Katoi”, “Gaz”, “Busulla”, etj.

SHPËRNDAJE