Maserati është rrugës për t’u bërë një prodhues i veturave tërësisht elektrike deri në fund të kësaj dekade, si pjesë e planit Dare Forward 2030 të Stellantis. Maseratit me bateri do të mbajnë emrin Folgore, model ky i cili do të arrijë një nga një duke filluar nga ky vit.

Flota e parë e veturave elektrike Maserati do të përfundojë në vitin 2025 nga Levante Folgore, duke u bashkuar me Grecale, GranTurismo, GranCabrio dhe MC20. Ghibli do të ndërpritet deri në vitin 2024 së bashku me motorin V8.

Një raport i fundit nga Autocar nënkupton se SUV-i kryesor do të bëhet tërësisht elektrik për modelin e tij të gjeneratës së ardhshme, duke “këmbyer” motorin e tij me djegie me një motor elektrik, shkruan motor1, transmeton Telegrafi.

Për ta mbështetur këtë, Autocar citoi drejtorin ekzekutiv të Maserati, Davide Grasso, i cili la të kuptohet për rëndësinë e një Levante elektrike dhe se si do të përfitojë nga zhvillimi i përbashkët brenda 14 markave të Stellantis.

Është e paqartë nga raporti nëse Levante do të bëhet ekskluzivisht elektrike për modelin e tij të gjeneratës së ardhshme. Vlen të përmendet, Levante e ardhshme thuhet se do të përdorë një version të modifikuar të platformës Giorgio të Alfa Romeo, e cila përdoret gjithashtu nga Grecale dhe GranTurismo. Si crossover ashtu edhe coupe kanë versione me motor me djegie të brendshme dhe motor elektrik.

Me ose pa motor me djegie të brendshme, raporti i Autocar vuri në dukje se Levante Folgore do të përdorë një version më pak të fuqishëm të konfigurimit me tre motorë të GranTurismo. Konkretisht, është parashikuar të prodhojë 745 kuaj fuqi (555 kilovat).

SHPËRNDAJE