• A general view shows supporters of Turkish President Erdogan during a pro-government protest in CologneProtesta masive ne Evrope pro Erdoganit. Pas Zvicres, sot në Gjermani mbi 50.000 turq e kunder “katilëve” dhe ne perkrahje te Erdpoganit. Ne mesin e protestuesve turq korrspeondenti i agjencise se lajmeve “Presheva jone” ne Gjermani ka verejtur edhe shqiptar me flamuj te Kosoves dhe kombetar ne përkraje te Truqise, vednit superfuqi dhe aleati kryesor  te Ameirkes dhe Kosoves.

Një manifestim kundër tentativës për grusht shteti në Turqi filloi sot në mesditë në qytetin gjerman të Kolnit me rreth 10 mijë përkrahës të presidentit Recep Tayyip Erdogan, njoftoi policia.

 

Protesta masive ne Evrope pro Erdoganit. Pas Zvicres, sot në Gjermani mbi 50.000 turq e shqiptar kunder “katilëve” dhe ne perkrahje te Erdoganit

 

turkkalbb11Numri i protestuesve që ishte mbledhur në pjesën lindore të lumit Rin ishte më i ulët se sa 50 000 personat që policia lokale kishte parashikuar se do të mblidheshin.

Demonstrata, e organizuar nga organizata turko-evropiane UETD nën moton “Po demokracisë. Jo grushtit të shtetit”, u thërrit të protestonte kundër tentativës për grusht shtetit më 15 korrik në Turqi ku humbën jetën më shumë se 260 persona dhe solli arrestime dhe spastrime të shumta në ushtri, qeveri dhe shërbimet civile

Dhjetëra mijëra mbështetës të Rexhep Tajip Erdogan u mblodhën të dielën në Këln në Gjermani për të mbështetur presidentin turk, kur ai përballet me kritika mbi spastrimeve e tij në prag të grushtit të shtetit në tentativë. Pasdite vonë, rreth 1500 GMT, policia lokale dénombrait 40.000 demonstruesit. Organizatorët shpresuar në 50,000.

Ata tundnin mijëra flamuj turq u draped, ose në formimin e një deti të vërtetë të kuqe në bregun e djathtë të Rinit. Disa mbanin pankarta në nder të “Erdogan, duke luftuar për liri.”

Thirrja për demonstrim, slogani i të cilit është “kundër grushtit të shtetit dhe të demokracisë”, u nis nga Bashkimi i Demokratëve Turq Evropianë (UETD), një lobi që vepron në favor të Presidentit turk .Germany Turkey Erdogan Rally

SHPËRNDAJE