ERDOGAN RECEP TAYYIPNë deklaratën nga Shtëpia e Bardhë, bëhet e ditur se presidenti amerikan Barack Obama ka zhvilluar bisedë telefonike me Sekretarin Amerikan të Shteti John Kerry në lidhje me zhvillimet në Turqi.

Presidenti i SHBA-ve dhe Sekretari i Shtetit janë të mendimit të njëjtë që të gjitha palët në Turqi ta mbështesin qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike

rerdoushasaa“Presidenti i SHBA-ve dhe Sekretari i Shtetit janë të mendimit të njëjtë që të gjitha palët në Turqi ta mbështesin qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike, të tregojnë qetësi dhe të qëndrojnë larg çdo dhune dhe gjakderdhjeje”, thuhet në reagimin e Shtëpisë së Bardhë.

Sipas deklaratës së SHBA-së, edhe presidenti edhe sekretari i shtetit amerikan kanë rënë dakord që të mbështesin qeverinë aktuale të Turqisë.

 

Pas puchit ushtarak menjhere presdienti turk Erogan eshte degjuar ne tel me miqte dhe aletatet e Aneirkes Bresidmnetim Obama dhe shefine diploamcise amerikane John kerry, nga te cile tka marre mbeshetje te parazervë.

Pas bisedave me kreune shteti amerikan, erdogan sot nga nje takim me Vladimir putin, kamarre ne pyetje presidentin rus. ku nëntorin e vitit te kaluar (2015) marrëdhëniet mes Rusisë dhe Turqisë ishin në kohët më të vështira, pasi pilotët shiptar nga Presheva e rrëzoi avionin rus me pasojë vdekjen e njërit pilot. Prej atëherë dy vendet akuzuan njëra-tjetrën për mbështetjen e terrorizmit. “Familja e Erdoganit është e lidhur me shitblerjen e naftës së terroristëve të ISIS,” shkruante pak kohë më parë Kremlini, ndërsa të njëjtën akuzë e kryente edhe Turqia ndaj Rusisë për mbështetjen e “kryekasapit të Lindjes së Mesme, Assad” dhe “bashkëpunëtore e vrasjeve të civilëve në Siri”.

Nëntorin e kaluar, një ditë pasi aeroplanët e Turqisë e rrëzuan një aeroplan luftarak rus afër kufirit me Sirinë, presidenti i zemëruar rus, Vladimir Putin, kishte thënë se incidenti është “thikë pas shpine nga bashkëpunëtorët e terroristëve”.

Homologu i tij turk, Rexhep Tajip Erdogan, është përgjigjur gjithashtu me akuza: “Unë mendoj që nëse ka një palë që duhet të kërkojë falje, ne nuk jemi ajo palë. Ata që e shkelën hapësirën tonë ajrore duhet të kërkojnë falje”

SHPËRNDAJE