…mos gabo me i hangër fjalët shoqi, burrat njeherë folin…ishalla s ja ke fut kot..Edi, Presheva po të pret me ja ndertu maternitetin dhe mos harro se ne jemi tuj ba seks n’ymëz tanin që gratë tona me  lind këtu…e jo ma atje në Vranjë e Leskoc, sepse shqiptari nuk duron që doktorri serb me ja pa..hynerin grave tona shoqiiii…

Pastaj  jo më 1 prill, por qatyh pari kah një prilli, dikund kah14 prill tha  dikush (Erion Veliaj) se  Edi Rama do të vizitojë në Bujanoc…

Dy-tri ditë pas 1 prillit të sivjem shfi i socialistëve, gjatë një mbledhje, kreu i Partisë Socialiste, ka njoftuar anëtarët e partisë së tij  për mundësitë e hapjes së një shkolle dhe një materniteti në Preshevë…Pra,  ishte  ky ihste BUM-i Ramës në mediat shqiptare…i ndërtove si ndërtove, po ta ndien, ti vlla e bane tanën, ja dha rraptim  e u bane me famë, me premtime në emër me Preshevën..

 

Pastaj  jo më 1 prill, por më 14 prill tha  dikush (Erion Veliaj) se  Edi Rama do të vizitojë në Bujanoc…Bujancoi po të pret kur po na vjen..apo po pret nodoshta me shtyp edhe nje libër….e me naj…kurban tjetër

Ishe n’Preshevë dhe kush nuk e din pse ishe a me shit qat libër a me ba fushatë për vete apo për qata jaranat e tu n’Preshevë..një dreq i traft n’fije. Nga kjo vizite vetem do fjale na kujtohen, ishalla s mbeteten vetëm një « grusht mjalt gojës »,  kur tha para se të ikshe, se une jam ky djal qe do t ju ndertoj maternitetin dhe nje shkolle..Hajde tash shoqi Presheva po të pret sikur  Kruja Skenderbeun apo si Partia Komuniste Enver Hoxhën..me krah hapur…mos ja kaj nanen, moj i han fjalët, përndryshe shqiptaret thonë rrej shkiet , rrej ky Edi Rama…nuk po dihet kush po rren ma shumë… Bile kta shkiet kurre s’kanë mujt me naj hangër bukën  e as me marrë bakshisha… Për ty Edi tash po thonjë qe qeky ish kan pehlivan, naj nguli n’tana ant…

SHPËRNDAJE