Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, do të bënte mirë nëse do të jepte dorëheqjen dhe të deklarohej si kandidate presidenciale e Partisë Demokratike të Kosovës. Kështu është shprehur publicisti Veton Surroi, në një intervistë në Tv Ora News, në Tiranë.

Surroi ka folur për shkëmbimin e tij me ish-ambasadorin amerikan në Kosovë, Christopher Dell, për qëndrimin e tij për zgjedhjen president të Behgjet Pacollit, ndërsa ka dhënë edhe vlerësim për kryeministrin Thaçi dhe deklarimet e tij në lidhje me kredibilitetin që buron nga zgjedhjet, sepse ai është në krye të një organizate, e cila është marrë me vjedhje industriale të votës”.

Surroi po ashtu ka folur për veriun e Kosovës, për dialogun me Serbinë, për disfatën zgjedhore të partisë së tij të dikurshme etj.

Publicisti Surroi, duke folur për polemikën e tij që kishte pasur me ambasadorin Dell, theksoi se polimikën ia kishte nisur I pari Ambasadori Dell, duke thënë që e nisi pa arsye.

“Ai më përmendi në një kontekst negative, madje përmendi një ngjarje, e cila në kanalet diplomatike zakonisht mbetet e heshtur, mbetet pjesë e një konfidencialiteti diplomatik. Ka qenë një darkë në të cilën ai më ka ftuar së bashku me kryeministrin Thaçi”, ka thënë Surroi.

Surroi ka vazhduar, duket thënë që presidentja e tanishme duhet të japë dorëheqje.

“Mandati I zonjës Jahjaga ka qenë që të rrinte në atë post deri sat ë krijohej baza e ndryshimeve të reja kushtetuese. Drafti është gati dhe ai mund të hyjë në fuqi në momentin ku fillimisht zonja Jahjaga jep dorëheqjen dhe pastaj partitë politike e votojnë këtë proces dhe e hapin çështjen e presidentit për votë popullore. E mira e së mirës ka qenë që në një proces, për shembull sot, zonja Jahjaga meqenëse ka përkrahjen e PDK-së, ta tërhiqte këmbën e hairit dhe tu thoshte që unë po jap dorëheqje dhe po bëhem kandidate e PDK-së”, ka thënë Surroi./Indeksonline/

SHPËRNDAJE