Ideja e akademikut kosovar Rexhep Qosjes lansuar para ca vitesh (2012) në agjencinë informative kombëtare «Presheva Jonë « që veriu i Kosovës t’i jipet serbisë, e Lugina e Preshevës Kosovës… aq sa kishte johonë të madhe po aq kishte edhe kritika nga radhët e politikajve dhe intelektualëve sikure dhe nga faktori ndërkombëtar.

Sipas burimeve jozyrtarem Administrata e Donald Trumpit i ka dhënë dritën e gjelbër opsionit të ndarjes së Kosovës. Sipas të njëjtit burim, ka mundësi që Trump për këtë gjë është marrë vesh me Presidentin rus, Vladimir Putin, në samitin e Helsinkit.

 

Profesori amerikan: Se pari si “Srpska Repuiblika” e pastaj bashkim me Serbinë

Veprimtari i shquar Adem Demaci jo vetëm që nuk pajtohet me Qosjen por thotë se Serbia dhe Qosja vetëm mund të kshyren kah dielli, sepse Kosova nuk ka asnjë pëllëmbë tokë me dhanë falë. Bile sipas tij “Presheva deri ne Nish jane toka shqiptare. Sikur Veriu edhe Lugina jane Kosovë…”

«Po cfare Veriu me dhanë Serbisë oj ti «Preshava Jonë», a je n’mend, po ku ka sot Kosova me dhanë tokë falë për Serbinë ?! Po a e dini ju se Serbia na i ka borxh tokat tona deri në Nish. Kosova, jo që nuk do t’i jap Veriun, por sikur Mitrovica ashtu edhe Lugina e Preshevës janë dhe do të jenë pjesë të Kosovës.

Në vazhdim z.Demaci pohon se Serbia i ka borxh Kosovës për tja riktyher trojet e veta etbnike deri në Nish të ozurpuara me luftra e dhunë…”Beogradit , ja përkujtojmë se Serbia na ka borxh dhe sot atje kemi edhe një Kosovë e gjysëm nga Presheva deri në Nish, te Molla e Kuce dhe ato janë toka shqiptare. Dhe nëse ky serbi mundet me i mbajtur me zor, t’i mbajë…Sikur Kosovën a mundi ta mbante..” ka deklaruar në fund veprimtari i shquar z.Adem Demaci për agjencinë informative kombëtare « Presheva Jonë »

Paralajmerimn e « srpska republikes » ne Kosove e kishte hetuar edhe profesori amerikan. Sipas kabllogrameve të WikiiLeaks diplomatët amerikanë paralajmërojnë se ‘lëkundje dhe dobësia evropiane” do të mund të përforcojë kontrollin serb mbi pjesën veriore të territorit të Kosovës. Kjo tendencë për ndarjen e Kosovës me Serbinë është vërejtur nga takimet mes Ivica Dacicit dhe Hashim Thaçit në dialogun e Brukselit.

verriirrr-300x179Lidhur me këtë ka paralajmëruar edhe profesori i njohur amerikan Alan Kuperman, ekspert për Ballkanin dhe profesor në Universitetin Amerikan në Teksasit në Austina, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

SHBA frikësohet se Evropa do bjer pre e presionit serb që Kosova të jetë e ndarë, një zhvillim ky i cili sicc paralajmërojnë diplomatët mund të shkaktojë dhunë etnike.

SHPËRNDAJE