Lion/ Interpol, 27 qershor  -Sekretariati i Përgjithshëm i INTERPOL-it mund të konfirmojë se një kërkesë e re për anëtarësim është marrë nga Kosova (“The INTERPOL General Secretariat can confirm that a new application for membership has been received from Kosovo.”). Ky lajm ju eshte konfirmuar para kater muajsh nga Interpoli agjencise së lajmeve “Presheva Jonë”. Zrytrajen e Interpoil-it duke qeshur ka shtuar se Kosova nuk aplikon ne cdo kater muaj, ajo njehere ka aplikuar!

 

Ministri Pacolli optimist se kesaj radhe Kosova do te anteresohet ne Asambalne e Përgjithshme ne Kili, meqe gjitha kriteret i kemi plotesuar

Ish-presiden i  Kosoves, njëherit Zëvendëskryeministri i parë dhe Ministri i Jashtëm i Kosovës Behgjet Pacolli ka bërë të ditur se Kosova do të hyjë në rend dite për votim në Asamblenë e Përgjithshme të Interpolit e cila këtë vit do të mbahet në Kili.

Pacolli ka uruar që Serbia t’i thërret zërit të arsyes dhe mos të veprojë me obstruksionet e saj kundër paqes dhe sigurisë.

“Sesionin e i 88 i Asambleja së Përgjithshme së INTERPOL-it do të mbahet siovjet në Kili në nentor dhe do të jetë Komiteti Ekzekutiv ai i cili miraton axhendën e cila ende nuk është finalizuar…” ka thëne sot znj.R.B. zyrtare e larte e Interpolit për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë”

“Sekretariati i Përgjithshëm i INTERPOL-it mund të konfirmojë se një kërkesë e re për anëtarësim është marrë nga Kosova parta kater muajsh pikerrisht me 3 mars te ketij viti.  Të gjitha kërkesat për anëtarësim në INTERPOL duhet të ndjekin rregullat e Organizatës sone” thote ne vazhdim zyrtarja e Interpolit.

“Pesheva jonë” ka mesuar se Inerpoli ka pranuar nje dokument-aplikacion nga Prishtina, rrespektivist nga Ministria e Puneve te Brendshme  e Kosovës më 31 janar. Se shte e cdo emsim mesim, kete e pranon edhe shefi i dioploamcise kosovare Behgjet Pacolli.

Minsitri i Jahtme pacolli për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” se “jam optimist se ne tetor ne Kili do te pranohet Kosva ne Interpol. Duhet t’i perkujtojme kolegeve tane ne Interpol sidomos vendeve tona fqinje se Kosova në INTERPOL nuk do të thotë kërcënim për askend. Kosova në INTERPOL do të thotë paqe dhe kontribut në sigurine e brendshme, rajonale dhe ndërkombëtare. Kosova në INTERPOL do të thotë luftë kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar ndërkombëtar dhe më shumë siguri për gjithe qytetarët tanë.”

 

Zyrtaret nga Interpoli: Për anëtarësim e Kosoves nuk do te vendos Beogradi, por Asamblea e Pergjithshme

Në kuader te punimeve të sesionit të 46-të të Këshillit të Ministrave të Jashtëm të Organizatës për Bashkëpunim Islamik, që  u mbajten në Emiratet e Bashkuara Arabe, ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, zhvilloi nje aktivtet te dendur politik dhe diplomatik me perfaqesuesit, delegacionet e vedeve anetre te OBI si dhe lobimin jo vetëm per njohje te reja, por edhe proanëtarësimit te Kosovës ne Interpol duke takuar homologët e tij të disa prej vendeve pjesëmarrëse te këtij Këshilli.

Ai ka zhvilluar nje ser takimesh, si me ministrin e jashtëm të Bangladeshit, Abdul Momen, ashut edhe me ministrin e jashtëm të Kuvajtit, Sheikh Sabah Al Khaled Al Ahmad Al Sabah, ministrin e jashtëm të Gambisë, Mamadou Tangara, atë të Afganistanit, Salahuddin Rabbani si dhe ministrin e jashtëm të Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan.

Ndryshe Ministri i Brendshëm serb, Nebojsha Stefanoviq i dërgoi një letër sekretarit të presidentit të përgjithshëm të INTERPOL-it, të cilit i kërkoi që kjo organizatë të mos e shqyrtojë kërkesën e Kosovës për anëtarësim.

Zyrtaret e Interpolit nuk kanë dashur te komentojne letren ne fjalë sepse letra te tilla qe kundershtojne ep erkrahin Kosovene vine nga shume anë.

SHPËRNDAJE