“Kosovë: tarifat ndëshkimore kundër Serbisë shkaktojnë mosmarrëveshje ne kreun e shteti te Kosovës” (“Kosovo: Strafzölle gegen Serbien sorgen für Führungsstreit”) eshte ky titulli i gazetes austriake “Die Presse”  e cila eshte amrrur sot me kudnershtite mes kreut te shrtit kosovar për sanskionet ndeshkimore kunder Serbisë, transmeton agjencoa e lajmeve “Presheva Jopnë”

 

Tarifat kundër Serbisë shkaktojnë mosmarrëveshje mes Haradinajt dhe Thacin. I pari t’ia vazhdojme, i dyti t’ja heqim

Résultat de recherche d'images pour "die presse"Pozicioni i qeverisë së tij mbi tarifat mbi mallrat e importuara serbe kishin “nuk ka ndryshuar”, ka siguroi kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, të martën në mbrëmje, citon Die Presse kyremnistrit Hradainaj.

Sipas gazetes austriake “mosmarrëveshja fraksioniste mes Kryeministrit Haradinaj dhe Presidentit Hashim Thaçi dhe rritje të presionit ndërkombëtar për të hequr detyrimet e importit të vendosura në dhjetor të jetë përsëri për koalicionin e brishtë katër-partiake në Prishtinë barrë në rritje.

Me kërkesën e tij për shkëmbimin e territorit me Serbinë, Presidenti Thaçi duket te jete i izoluar në Kosovë, ka shkruzar Die Presse.  Pa marrë parasysh se çfarë vendos Haradinaj: Problemi i ri në koalicion duket i garantuar. Ai nuk mund të imagjinohet se kryeministri do të mund të veprojë kundër interesave të SHBA-ve, ka thene ministri i jashtëm Behgjet Pacolli nga partia AKR, citon Die Press, transmton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Presidenti Thaçi diskuton planin për një shkëmbim të zonës (Präsident Thaçi erläutert Plan für einen Gebietsaustausch)

Ndërsa analistët në Prishtinë paralajmërojnë se mosmarrëveshja mes Presidentit dhe Kryeministrit dobësuar pozitën ndërkombëtare të vendit (“Der Streit zwischen Präsident und Premier die internationale Position des Landes schwäche..”) Thaçi ka shpjeguar planet e tij për një qeveri dhe opozitës territorin refuzuar heq akullin forays parë. Në këmbim për Luginën e Preshevës e banuar kryesisht me  shqiptare ne Serbi ajo do te kembehet vetëm me një pjesë të veriut të Kosovës e populluar me serbe te lidhur me Beogradin. Qyteti i ndarë i Mitrovicës dhe miniera Trepça dhe rezervuari i ujit të pijshëm Gazidedë, megjithatë, duhet të mbetet me Kosovën, ka sahrkuzar Die Presse.

SHPËRNDAJE