Fotot e marra në një pikë kufitare midis Turqisë dhe Sirisë tregojnë një skenë shkatërruese ndërsa familjet marrin trupat e të dashurve të tyre që vdiqën në tërmetin masiv të së hënës.

Trupat e më shumë se 300 sirianëve që vdiqën nga tërmeti në Turqi janë sjellë përtej kufirit, tha të mërkurën një zëdhënës i pikës kufitare Bab al-Hawa.

Trupat u dërguan përsëri në Siri në mënyrë që viktimat të mund të varroseshin në vendin e tyre, tha zëdhënësi i Bab al-Hawa, Mazen Alloush.

“Që nga e hëna e deri më tani kemi marrë kufomat”, tha ai. “Trupat e sirianëve, të cilët ishin në Turqi, na janë dërguar nga zona dhe spitale të ndryshme”.

Më shumë se 15,000 njerëz janë vrarë në Turqi dhe Siri pas tërmetit katastrofik të së hënës, sipas autoriteteve, me numrin e viktimave që pritet të rritet.

Autoritetet nuk kanë bërë ende një ndarje të detajuar të kombësisë së viktimave. Turqia është shtëpia e rreth 3.6 milionë refugjatëve sirianë, sipas shifrave të OKB-së, me qindra mijëra sirianë që jetojnë në provincën jugore të Gaziantep, pranë epiqendrës së tërmetit.

Allloush tha për CNN se asnjë ndihmë nuk kishte kaluar ende kufirin, por ai kishte marrë njoftimin se gjashtë kamionë ndihma do të hynin në kufi para mesditës së së enjtes.

Sipas Alloush, gjashtë kamionët do të mbanin sende sanitare dhe ndoshta ushqime.

Earthquake victims bodies returned from Turkey to Syria via Bab al Hawa crossing.
Earthquake victims bodies returned from Turkey to Syria via Bab al Hawa crossing.
SHPËRNDAJE