Preshevë, 28 mars – Te dielën e kaluar ne kryeqytetin serb ne Beograd është zhvilluar ndeshja miqësore mes ekipit serb Crvena Zvezdës dhe Spartak-ut rus (Moskës) ku u rrahën me thika tifozët serbe dhe rus. Tre nga këta te fundit morën lëndime te mëdha nga “vëllazëria serbe” te cilët te gjakosur u dërguan ne spital. Sulmi, kishte ndodhur ne rrugën e Beogradit “Kralja Milana”, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

 

Serbet na fyen: Kurvat ruse, pas kesaaj nisi kaosin ne Beograd

Serbet na fyen: Kurvat ruse, pas kësaj nisi kaosin ne Beograd “Vëllazëria” serbo-ruse përfundon në therje me thika. Mediet serbe ende pa u zhvilluar hetimet nuk pranojnë se u përgjakën vëllezërit rus. Ato shkruan se “sulmuesit ishin shqiptarë” ?! Ndërsa sot mediet ruse kanë demantuar mediet serbe. Ruset përshkruar horronin në Beograd: Ne kënduam “kaqushën” dhe kur na thanë se jemi kurva ruse, krisi qytyku dhe kaosi mes serbëve dhe rusëve (“RUS OPISAO HOROR U BEOGRADU: Pevali smo Kaćušu, a kada su rekli da smo ruske kurve, nastao je haos“) kane shkruar mediat serbe, transemton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” Dy tifozë të Spartak Moscow Pavel Badrov (29) dhe Maksim Butrin (29), janë rrahur dhe goditur me thikë në qendër të qytetit si ata këndonin këngën e famshme “Kaqusha”. Kjo është për media ruse tha një prej tifozëve të cilët me Spartak ardhur në Beograd për një ndeshje miqësore kundër Cervena Zvezdës, dhe që dëshmuan kaosin që ka ndodhur . Një rus i paidentifikuar kishte dy të rinj të cilët provokuar miqtë e tij duke i quajtur “siptari”, por nuk ka thënë se ne atë mjedis nuk kishte shqiptarë, kane shkruar disa media serbe. Por jo edhe ato që kishin dezinformuar dhe propaganduar para dy-tri ditëve. Pavel dhe Maxim janë shëruar pas sulmit në Qendrën Emergjente të Beogradit, ose Badrov ishte shumë më keq. Plagosur mbi lëkuren e tij, shpretkë hequr, por ka edhe një shkelje e veshkave.

SHPËRNDAJE