vvnefGjenevë, 17 tetor  -I ftuar nga shoqata humanitare “Vitia” ne Zvicër, deputeti i Republikes se Kosovës Sali Salihu nga radhet e Vetvendosjes u gjend ne Gjenevë ne mesin e autorititeteve shqiptare dhe zvicerane ne nje mbjeme humanitar.  Lidhur me këte aksion humitar depueti njehrit profesori Salih Saliu për abgenci e lajemeve “Presheva Jonë” Zvicer ka pohuar e “mbremja humanitare ne Gjenevë, padyshim ishte e organizuar mire, por në njërën anë ndihesha i lumtur dhe i gezuar me gadishmerin e mergimtareve tane per te ndihmuar familjet ne nevoj ne Kosove, por njekohesisht i deshperuar per faktin se edhe 17 vite pas luftes shteti i Kosoves nuk arrin te ule shkallen e larte te papunesise dhe te ule varferin e skajshme te qytetareve te saj. Thene shkurt nga gjitha keto kontakte te mia me mergimtaret dhe autortet helvetike verejtja se shqiptaret dhe Zvicra qe bënë aq shume për Kosovën, por qeveria bashkë me korrupconin i ka zhgënjyer pa masë..”

 

Kosova deri sot nuk i ka dalur borgj diasporës, sidomos shqiptarëve në Zvicer dhe ketij shteti demokratike 

wwGjate vizites ne Gjenevë deputeti i VV Sali Salihu ka takuar edhe autortietet zvcerane. Rreth ketyre takime dhe rolit te Zvicrës në Kosovë dhe per shqiptaret ne vazhdim deputeti Salihu ka pohuar se “Fatmiresishte ketu ne Zvicer komuniteti shqiptar eshte integruar mire dhe kane arritur te depertojne mire ne jeten politike, kulturore por edhe te fuqizohen ne sferen e biznesit. Shteti zviceran ka dhane nje kontribut te qmueshem per Kosoven dhe ka afruar nje mbeshtetje te vazhdueshme per ne sidomos kantoni i Gjeneves. Une pata rastin ti takoj kryetarin e Komunes se Vernies z. Apotheloz si dhe keshilltarin e Komunes se Gjeneves z. Remy Burri te cilet jane shume te lidhur me komunitetin shqiptare duke perkrahur ne vazdimesi aktivitetet e shoqatave shqiptare. Situata aktuale politike nuk eshte aspak e mire…”

 

Se cfare mendon për situten aktuale ne Kosovë dhe te ardhmen e Republikes me kolacionin partiak mes Hashim Thacit-Isa Mustafa depueti i V ka shtuar se “dy partite e koalicionit PDK dhe LDK edhe pse i kan numrat e mjaftueshem ne Kuvend nuk po arrijne fare ti qojne proceset perpara. Si pasoj kemi ngecje ne zhvillimin ekonomik te vendit, nje shendetesi me te dobet se kurre me pare, nje bujqesi jo te zhvilluar, nje arsim te degraduar nga nderhyrjet politike dhe nje sistem te drejtesise te kapur nga pushteti aktual. Keto te gjitha po rendojne jeten dhe mireqenien e pergjithme te qytetareve te Kosoves. Per te ndryshuar kjo gjendje eshte e nevojshme qe vendi te shkoj sa me pare ne zgjedhje te parakoheshme per ti a dhene rastin qytetareve te votojne lirshem per ndryshim. Si nje profesore i universitetit te Prishtines por edhe si deputet i Republikes se Kosoves zgjidhjen e shohe te Levizja VETEVENDOSJE! e cila u tregua me konsistentja dhe me parimorja ne raport me te gjitha proceset qe koalicioni qeverises tentoi ti kontrabandoi ne Kuvendin e Republikes se Kosoves…”

 

Ndersa per fund deputeti Sali Salihu ne kete bisede me gazetarin e agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” në Zvicër bisede ka folur edhe per angazhimin e Vetvendosje ne Zvicer dhe perendim dhe rrolin e diaspores shqiptare ne vend i cili nder tjera ka nenvizuar se “VV eshte duke u strukturuar ne te gjitha qendrat e Kosoves por edhe ne vendet e Evropes.

 

 

Qytetaret e Kosoves por edhe Mergata tash me e kane te qarte se alternativa e vetme per ta nxjerr vendin nga kriza dhe per ta kthyer shpresen e humbur te tyre eshte pa dyshim Levizja VETEVENDOJE! Kete po e deshmojne ç’do dite e me shume interesimi i madh i qytetareve per tu be pjese e LVV por edhe sontazhet e fundit nga organizatat kredibile duke e ranguar LVV si subjektin me te preferuar nga qytetaret e Republikes se Kosoves. Mendoj se Mergata jone ka dhene mjafte per Kosoven. Ata ndihmuan paraluften duke mbeshtetur arsimin 10 vjete me radhe, ata ndihmuan Luften Çlirimtare te Kosoves dhe ata po vazhdojne te ndihmojne familjet e tyre 17 vite pas luftes me nje shume rreth 1 miliard euro remitenca vjetore qe i bie sa dy te tretat e buxhetit te gjithembarshem te Republikes se Kosoves…”

SHPËRNDAJE