Preshevë, 22 janar -Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq dhe presidneti i partisë Socialiste tha sot se kur kryeministri dhe lideri i SNS Aleksandar Vucic pet të ktheht nga Davos për të biseduar me të në lidhje me një kandidat të përbashkët për president të Serbisë.

“Unë jam duke pritur  Kryeministrin për të diskutuar nëse ne kemi një kandidat të përbashkët për president, dhe në qoftë se ne duam, ne do të shkojmë në kombinim fitues. Pra, fitoren në raundin e parë..”, ka thënë Dacic TV Pink, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Ai tha se socialistët duan një kandidat të përbashkët me SNS, sepse kandidati mund të fitojë dhe shtoi se të gjitha hulumtimet tregojnë se Vuçiç është kandidati i cili mund të fitojë në raundin e parë.

“Ai mendon se është e rrezikshme për zgjedhjet presidenciale tundon fatin e nëse dikush në rrethin e dytë për të fituar apo jo. Ne nuk kemi asgjë personale kundër askujt, por ky është fati i të gjithë ne nga koalicioni qeverisës”, ka thënë Dacic.

Dacic tha gjithashtu ka pohuar se në qoftë se nuk arrihet asnjë marrëveshje për një kandidat të përbashkët, atëherë ai do të jetë kandidat për këtë funksion.

SHPËRNDAJE