Cyrih, 20 dhjejtor  -Tre persona janë plagosur rëndë si pasojë e një sulmi me armë zjarri pranë një xhamie në Cyrih të Zvicrës. Një trup i pajetë është gjetur 350 metra nga qendra islamike nga policia, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra
Një i huaj ka hapur zjarr të hënën vonë pasdite në qendër të lutjeve islame pranë stacionit të trenit Cyrih. Tre nga të tashmen besnik u plagosën, dy rëndë. Autori është  arrestuar, per te cilen ngjarje disa media u perpoqe t’i japin kahje dhe lidhe me ISIS-n (madje nga disa portale, si zakonisht u tha se  u degjua “Allahu Ekber) para njoftimeve zyrtare të policise zvicerane, shkruan agjncia e lajmeve “Presheva Jonë”

Sipas raportit të fundit të prokurorisë në Cyrih, dëshmitarët kanë paraqitur sulmuesin si një burrë 30 vjeçar. Policia kantonale kane pohuar sot per agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” se “sulmi i mbrmshëm në këte qender islamike nuk  kishte kurrefare lidhje me grupin e Shtetit Islamik. (“Schiesserei Zürich – Keine Hinweise auf Verbindung des Täters zum IS”)

 

Sulmi në Cyrih: Plagosen tre persona në një qendër fetare. Arrestohet dorasi 30 vjeçar

 

Cyrih, 19 dhejtor  -Të tre të plagosur janë burra. Dy të prekur më rëndë janë të moshës mes 30 dhe 56 vjet, një tjetër 35 vjeç, duke u prekur në mënyrë të moderuar, tha ATS një zëdhënës i policisë, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra

“Ne ishim në mes të namazit, kur dëgjuam të shtënat”, tha një dëshmitar në shok, një koleg është në mesin e të plagosur. Unë nuk besoj se një veprim i tillë u zhvillua në xhami.

Sipas elementeve të para të hetimit, të panjohur, një njeri i veshur dhe të maskuar në të zeza, iku me këmbë. Një operacion kërkimi i madh, me qentë, ishte e angazhuar menjëherë, thotë se policia nuk tha asgjë në lidhje me motivet e autorit të të shtënave. Popullsia nuk është në rrezik, thekson zëdhënësi i policisë.

Në këtë rast, policia nuk do të thotë asgjë më shumë të hënën. Informacioni është shpallur për të nesërmen.

Pics islam
SHPËRNDAJE