CNN: Shqipëria ndër destinacionet më të mira për vitin 2011 – Rrjeti i njohur televiziv amerikan CNN rendit Shqipërinë në listën e destinacioneve më të mira për të pushuar për vitin 2011-të. Shqiperia renditet i 6 në listën me 9 vende.

BEQIR SINA, New York
NEW YORK CITY, 29 dhjketor (AIK-Presheva Jonë) Ja cilët vendet e botës të cilat për vitin 2011 ju dëshironi të shkoni, dhe vizita juaj ka për të qënë  e paharrueshme – dhe meqënse viti po mbyllet ju keni kohë që të planifikoni udhëtimin tuaj edhe si një dhuratë meqënse  është tani, edhe Viti i Ri . CNN ju sjell sipas traditë vjetore një klasifikim të vendeve të zgjedhura si më të mirat në botë, për një fillim të ri dhe premtim të so do të gjeni me të vërtet ato vende që dëshironi.
 
Për të vendosur itinerarin tuaj në lëvizjet, në këto vende duhet më parë të gjeni edhe rekomandimet nga tre ekspertë të udhëtimit: Robert Reid, redaktor i SHBA, ekspert për udhëtimit të Lonely Planet, Pauline Frommer, krijuese e librit turistik “Guidebooks – Pauline Frommer”, dhe Martin Rapp, zëvendës president  në Altour.Në artikullin e CNN thuhet se renditja e Shqipërisë në fillim të listës mund të jetë një surprizë për shumë njerëz, por Shqipëria i ofron udhëtarëve një shije të Mesdheut pa turma dhe çmime të larta.
 
CNN thekson se destinacioni i vërtetë është Gjirokastra, qendra e të cilit është nën mbrojtjen e UNESCO-s si pasuri botërore. Gjirokastra përshkruhet si një qyetet me kalldrëm me ndërtesa të vjetra, por një vend me shumë aftmosferë dhe me shumë histori. Me plazhet piktoreske, ushqimin e mirë dhe një numër të madhe vendesh të trashëgimisisë, Shqipëria nuk do të jetë jashtë destinacionit të preferuar edhe për shumë kohë, vlerëson CNN.
 
Në listën e CNN në krye të destinacionve më të mira për të pushuar për 2011-ën renditet New York, i ndjekur nga Zelanda e Re dhe Peruja. Artikulli i CNN mban titullin, “ku mund ta gjeni veten në tokë gjatë 2011?”. Sipas CNN, gjtihësecili mund të lexojë listën e kalsifikimit të vendeve se ku mund të kalohet pushimet gjatë vitit që vjen, ku ne vend të parë renditet New Yorku, më pas vendi i Regbit, Zelanda e Re, pasuar nga Peruja me amazonën e saj, ku mund të eksplorohet pa fund.
 
Vendi i katërt në listën me 9 vendet për tu frekuentuar, është Spanja , e më konkretisht, Barcelona, me tej renditet ne vend të 5 Norvegjia, në vend të 6 Shqipëria. Në vend të 7 klasifikohet Japonia , në të 8-in, Guatemala dhe në vend të 9 Bulgaria.
 
Këtu janë nëntë nga destinacionet e tyre me cilësi më të lartë për vitin 2011:
 
1. Nju Jork
 
Një destinacion i madh turistik në çdo vit, qyteti do të jetë veçanërisht i paharrueshm sepse këtë shtator Nju Jorku, vitin e ardhëshëm do të shënojë dhe 10 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit.
 
 
Vizitorët që kanë qenë të shokuar dhe nuk kanë vizituar ndonjëherë atë që quhet Ground Zero pritet në fund për të marrë një shans për t’i bërë nderimet e tyre, për viktimat në Memorialin Kombëtar të 11 Shtatorit, e cila është planifikuar të hapur në kohë për përvjetorin.
 
“Ky inagurim pritet  të jetë një moment madh për Nju Jorkun”, tha Reid. “Ajo ndjenë e shërimit të kësaj ngjarje duket se ka filluar.”
 
Vizitorët gjithashtu nuk duhet të humbasën rastin të vizitojnë High Line, një herë ky vend ishte i braktisur rrugën për të ngritur hekurudhuën, por që është kthyer tash në një park më popullore. Ajo do të zgjerohet në pranverë, dhe është një kënaqësinë për njujorkezët.
 
“Ajo është bërë si një kopsht sekret në mes të Nju Jorkut,” tha Frommer. “Është bërë një park i madh edhe për qendrat të tjera urbane, që janë duke studiuar, sepse ajo ka sjellë një jetë të re, një vitalitet të ri në zonën poshtë Nju Jorkut.”
 
Nuk është çudi që edhe Big Apple, këtë vit për numërin e turizstëve të dalë në krye të listës  të 10 qyteteve për 2011 bile edhe më lartë se Lonely Planet .
 
2. Zelanda e Re
 
Rugby World Cup do të mbahet në vjeshtën tjetër në Zelandën e Re, duke shtuar eksitim për një destinacion tashmë popullor.
 
Kryeqyteti i Zelandës së Re – Wellington, e cila e mban veten si njëra markave si “kryeqyteti më i bukur  në botë,” do të presë disa nga aktivitetet dhe shpreson të tërheqë tifozët që duan të eksplorojnë pjesë të tjera të vendit.
 
 
Wellington është i njohur si “Wellywood,” në sajë të një industri të lulëzuar e filmit tha drejtori Peter Jackson, i cili tani është duke punuar në realizimin e filmit “The Hobbit.” Në të vërtetë, tifozët e fimit “Zoti i unazave” filma tashmë që tregon sesi Zelanda e Re, për disa nga faqet e saj më mahnitëse të përdorura në trilogji.
 
Rapp gjithashtu rekomandoi edhe pika të tjera për të vizituar  duke përfshirë një Farm në Cape , bukurit në Huka dhe ndërtimet në Otahuna
 
3. Amazona Peruane
 
Kur shumë njerëz që mendojnë për Amazonën, por  ata mendojnë se ajo është vetëm e Brazilit, pa ditur se Peruja ofron një bazë të madhe për eksplorimin e rajonit të Amazonë prej nga ajo buronë: Iquitos, është një metropol prej gati gjysmë milion njerëz në zemër të xhunglës peruane.
 
Iquitos është një destinacion i përshtatshëm për t’a viztiuar për vitin 2011, e cila është shpallur nga Kombet e Bashkuara si Viti Ndërkombëtar i Pyjeve.
 
“Ju mund të krijoni aventurat tuaj, kur ju jeni atje,” tha Reid.
 
Është qyteti më i madh  për pyjet në botë, shtoi ai. Ju duhet të fluturoni në ose të merrni një varkë për t’a vizituar.
 
Keni për të përjetuar në rajon në një mënyrë unike, Rapp  ka rekomanduar marrjen edhe një udhëtimi të gjatë  lumit Amazon nga Iquitos në Delfin ose Aqua Ekspedita.
 
4. Barcelona, Spanjë
 
Vizitorët mund të marrin  një shans për të parë La Sagrada Familia, Bazilika më mahnitëse, por ende e pambaruar katolike, si kurrë më parë, pas një vizite nga Papa Benedikti XVI në nëntor, ajo ka nxitur përparimin e punimeve në brendësi të saj, tha Frommer
 
 
Ushqimet e gatuara në Barcelonë kanë arsyet e tyre për të vizituar jo vetëm Barcelonën por dhe rajonin përreth. El Bulli, restoranti i famshëm me kuzhinier Ferran Adria, është nga më të mirët.
 
 Barcelona është e pasur me restorante të frymëzuar nga  kuzhina Adria-së, si Moo, të cilat Frommer i ka quajtur “befasues.”
 
5. Norvegji
 
Për dashamirët e jashtëm, Norvegjia ofron një eksperiencë veçanërisht të shquar, thotë Rapp . Udhëtarët Adventurous mund të shkojn në Heli-ski,  dhe të hidhem nga lartësitë.
 
Për një përvojë më të mirë, të aventurës norvegjeze ju mund të merrni edhe një anije private për të vizituar fjordet e famshme të Norvegjisë,  ose të qëndroni në Farm Opera Amot për një kombinim të pazakontë të viztës mes aventurës dhe të muzikës.
 
 
“Njerëzit zakonisht preferojnë të shkojnë në qytetet e mëdha, Kopenhagen, Stokholm ose Oslo, por në fshat është e jashtëzakonshme për të parë malet e vërtetë madhështor, dhe fjordet janë vetëm të pabesueshme -.. ato të duken të pafundme kur ju jeni atje”
 
6. Shqipëria
 
Vëndi me klasifikimin më të lartë në listën e Lonely Planet për 10 vendet të para për vitin 2011 . Shqipëria mund të jetë një befasi për shumë njerëz, por udhëtarëve Shqipëria u jep një shije të Mesdheut pa turmat dhe çmimet e rënda të vendeve mesdhetare, tha Reid .
 
Destinacioni i vërtetë dhe në rritje është qyteti i Gjirokastrës, një qytet të cili është një qendër historike botërore e  UNESCO- Heritage, shtoi ai.
 
“Është ky qytet me kalldrëm me pallate të kohës osmane,” tha Reid. “Është një vend shumë atmosferik që ka një shumë ngjarje të historisë.”
 
Mirpo Shqipëria është mahnitse edhe me plazhet piktoreske, ushqim të mirë dhe një numër i vendeve të trashëgimisë, Shqipëria , tregonë revista Lonely Planet  në shqyrtimin e tij.
 
7. Japoni
 
Shumë njerëz ende kanë keqkuptimin se Japonia është shumë e shtrenjtë për të vizituar, por pasi të keni marrë një udhëtim atje, ajo mund të jetë më e volitshme sesa një pushim në Nju Jork, shpjegon Reid .
 
Pse do të shkoni në 2011 atje? Vendi është një ramping deri marketing nga përpjekjet e tij të turizmit pas disa viteve të fundit zhgënjyese, kështu që numri i vizitorëve pritet të rritet së shpejti.
 
 
Për ndihmë me prenotim  dhe një qëndrim të përballueshme, Reid rekomandoi që të shkoni për të vizituar Tu Qendrat e Turizmit Ndërkombëtare të Japonisë dhe të kërkoni në banesë që quhet minshuku, shtëpi pritjeje tradicionale që ofrojnë shumë e thjeshtë, por të pastëra dhe të lira të strehimit. Ju mund të paguani 40 dollarë në natë në Tokio, për shembull në shtëpitë e quajtura minshuku.
 
8. Guatemala
 
Më shumë se 10 vjet pas përfundimit të luftës civile të saj, Guatemala po vjen në vete si një destinacion turistik, tha Frommer .
 
Vendi është një alternativë tërheqës për njerëzit që kërkojnë të udhëtojnë në jug të kufirit dhe duke u përpjekur që aventura e tyre  të zgjerohet përtej vendeve të njohura si Kosta Rika, shtoi ajo. Pasi aty, ju do të jeni të i habitur nga bukuritë – dhe çmimet më të ulëta.
 
“Liqeni i Atitlan është një nga vendet më të bukura në botë. Në fakt, Aldous Huxley tha se ishte më e bukur se liqenit Como. Unë isha atje në mars, dhe unë do të pajtohem,më vlersimin e tij” thotë Frommer.
 
Ajo e quajti destinacion “një wonderland volitshëm.” Një fluturim vajtje-ardhje nga Nju Jorku koston 350 dollar thotë Frommer  “Hotele të mirë”, me një çmim më pak se 35 $ në natë, dhe një vakt në një restorant të rri-down mund të përcaktojë edhe “xhepin” tuaj të shpenzimeve, tha ajo.
 
9. Bullgari
 
Vitin e ardhshëm Bullgaria ka për të  shënuar 20 vjetorin e rënies së sundimit komunistë të Bashkimit Sovjetik, duke ngjallur një interes jashtëzakonishtë për t’u vizituar nga të gjitha vendet e ish-bllokut sovjetik, për zhvillimin që ka marrë
 
Zgjedhja të preferuar Bullgaria n në këtë listë është se Bullgaria, e cila ka më të mirë bregdetin e saj në Detin e Zi dallohet për plazhet e bukura dhe ofron ski në malet në dimër, tha ai.
 
“Nu ka gjë më të bukru në se je duke bërë udhëtime të rrugëve në Bullgari.  Është e bukur, dhe atje nuk ka shumë trafik. Ajo ndjen veten shumë të sigurt”, tha Reid, i cili udhëtoje  në të gjithë vendin vitin e kaluar në me një veturë  të epokës sovjetike një Moskovich 1972, të cilën ai e bleu për 500 dollar.
 
Reid ka  rekomanduar për të vizituar dhe Veliko Tarnovo, një ish kryeqytet i lashtë, dhe qyteti piktoresk të Plovdivit, shtëpi me rrënojat romake.
SHPËRNDAJE