Fotografia e personit, i cili dyshohet të ketë kryer sulmin terrorist në Zelandë të ReSurrati i kriminelit i cili sot beri nje akt terrorist në Zelandë të Re duke vrare 49 muslimane ne xhami?!

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern ka thënë se 49 persona kanë vdekur dhe 20 të tjerë janë plagosur rëndë, si pasojë e dy sulmeve terroriste në dy xhami në qytetin, Kristçërç, kane raprtuar sot tere diten mediat botërore, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Akuzohet edhe Facebook për masakren e 49 muslimaneve ne Zelande. Ja kush eshte terrositi (28) i cili perdor simbole dhe alfabetin serb ne armë

Analisti i njohur nderkombëtetar Thomas Huchon ne nje analsite per tv franceze ne nje fare menyre ka aklzuar edhe facebookun per kete akt teroriste te cilin akt teroiste e mundesoi te trasmeothet direct?! ”

“Eshte a paparanueshme se si rerjetet sociale lejuan te publikohet kjo video te nje terroristi ku shifej publikisht, ne sy te femijeve duke vrare njerez?!.. Keto rrjete sociale sikur edhe facebook jan pergjegjese. Si eshte e mundur qe facebook ne emr te se “drejtes se autorit” arrine te identifkoj aq shpejet personalitete apo reklama, puklicitete ku fitohen shume para dhe shpejt e shpoejte i bllokob llogarite,  kurse nuk ishin ne gjendje te ndalin ket video-masaker e cila deri para pak nje qasti, deri ne ora 16 ende mund ta shikoje ket video shoknate ne fb ?!..Kjo s’eshte normale..” ka thene analisti i njohur nderkombëtetar z.Huchon ne TV francez Canal+, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Thomas Huchon është gazetar. Ish korrespondent në Kili, ai bashkëpunoi me disa media, duke përfshirë Rue89, iTélé dhe RTL. Ish kryeredaktor i SoYouTV, ai jeton sot në Paris, ku ai është drejtor.

Ajo e ka përshkruar këtë ngjarje si sulm terrorist dhe një nga “ditët më të rënda” për këtë vend.

Policia ka konfirmuar se një burrë është akuzuar për vrasje dhe do të paraqitet para gjykatës mëngjesin e së shtunës.

Autoritetet kanë ndaluar edhe dy burra të tjerë dhe një grua, afër zonës ku janë konfiskuar armët e zjarrit, ka thënë komisionari policor, Mike Bush.

Dyzet e nëntë të vdekur. Kjo është shënimi paraprak i sulmeve ndaj dy xhamive në Zelandën e Re në qytetin e Christchurch, sipas autoriteteve të Zelandës së Re.

Një pjesë e sulmit është transmetuar direkt në rrjete sociale, në profilin e njërit nga sulmuesit. Në video, të cilën mediat prosllave nuk e transmetuan, dëgjohen tinguj të një kënge serbe, e cila madhëron ‘kasapin e Bosnjës’, të dënuarin për krime lufte Radovan Karaxhiq.

Sulmet u zhvilluan gjatë lutjeve të së xhmasë

“E djathta ekstreme e terroriste dhe e dhunshme”

Policia, e cila më parë kishte njoftuar se kishin vendosur oficerë të armatosur në disa pjesë të qytetit, tha se kishin arrestuar katër të dyshuar dhe kishin neutralizuar pajisjet shpërthyese në disa automjete.

Sulmuesi u identifikua si një terrorist i krahut të djathtë australian, tha kryeministri australian Scott Morrison, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Xhiruesi i dyshuar filmonte sulmin

Në një video 17-minutëshe të transmetuar drejtpërdrejt në Facebook, dhe shpejt u largua nga platforma, revole filmoi zjarrin e hapjes ndaj besimtarëve të të dy xhamive.

Dekriptimi i simboleve në arsenalin e revoles
Armët e sulmuesit të Christchurch janë të mbuluara me shkrime dhe shenja të ndryshme. Një specialist në të djathtën e largët shpjegon kuptimin e tyre.

Një ekstremist i djathtë bëri një kërdi të premten në dy xhami në Christchurch, Zelanda e Re. Ai vrau 49 adhurues dhe vrau dhjetëra. Revole gjithashtu e filmoi sulmin me një aparat fotografik dhe e transmetoi atë në rrjetet sociale.

28-vjeçari australiane kishte postuar fotografi të armëve në llogarinë e tij në Twitter më 12 mars. Shumica e tyre janë të mbuluara me numra, simbole dhe emra. Kolegët tanë të “20 Minuten” kontaktuan Hans Stutz, njohës i skenës ekstremizmit, për t’i kërkuar atij kuptimin e shenjave.

Sipas Hans Stutz, numri 14 shpesh përdoret nga racistët. Ai i referohet një fjali të 14 fjalëve të supremacistit të bardhë amerikan, David Lane: : «We must secure the existence of our people and a future for white children.» (“Ne duhet të garantojmë ekzistencën e popullit tonë dhe ardhmja e fëmijëve të bardhë “.”) Neo-nazist David Lane vrau komentatorin e radios hebre Alan Berg në vitin 1984. Ai u dënua me 190 vjet burg për këtë krim, si dhe fakte të tjera. Amerikani vdiq në burg në vitin 2007.

“Charles Martel, nga ana tjetër, është një figurë historike,” thotë eksperti. Ai shtoi: “Kjo ishte një udhëheqës i sinqertë ushtarak i fillim të shekullit të 8-të.” Sot ai është i njohur mirë për fitoret e tij mbi arabëve dhe berberëve gjatë betejës së Poitiers në vitin 732 .

Dielli i Zi konsiderohet si simboli më i rëndësishëm në disa pjesë të skenës ekstreme të ekstremit. Ajo është përdorur që nga vitet ’90 si një shenjë zëvendësimi për svastika ose simbol SS, i ndaluar në Gjermani.

Historia e njëjtë për kryqin kelt, që përdoret shpesh nga ekstremistët e krahut të djathtë. Duhet të simbolizojë epërsinë e garës së bardhë.

Ky imazh shkoi nëpër botë pas sulmit në Nisë, më 14 korrik 2016. Ajo tregon një të vdekur në terren, një kukull për fëmijët pranë saj. Sulmuesi Mohamed Lahouaiej Bouhlel kishte shtënë në turmë me një peshë të rëndë, duke vrarë 86 njerëz dhe duke plagosur më shumë se 400 vetë.

Është pikërisht kjo foto që revoleja e Christchurch zgjodhi si një foto të mbuluar të llogarisë së tij në Twitter.

Vjenë 1683 dhe Beteja e Chipka (1877-1878) janë beteja historike. Ata u lejuan europianëve të sprapsin ushtrinë osmane. Emrat e figurave të ndryshme historike që luftuan Perandorinë Osmane janë gjithashtu në krahët e austrilianit 28-vjeçare.

Shkrimtari i djathtë francez Renaud Camus është në origjinën e teorisë së zëvendësimit të madh. “Ky term përdoret nga ekstremistët e djathtë, nacionalistët e krahut të djathtë dhe disa anëtarë të SVP,” thotë Hans Stutz.

Libri i Renaud Camus, “Zëvendësimi i Madh”, shërbeu si shembull për revoleja e Christchurch për manifestimin e tij. Ideja prapa kësaj teorie është se qeveria dhe elita ekonomike synojnë zëvendësimin e popujve evropianë nga një popullsi jo-evropiane.

SHPËRNDAJE