gazahahshsaBruksel, 27 shkrut  -BE qe nuk ka pershdnetur ende zgjedhjne e Hasshi Thacit nga ana e PDK-LDK, ka shprehur  shtesimet e veta për ecurinë e zgjedhjesa se djehsme ku u zgjodh presidfenit  në nje situate tejet të tendosur dhe prani te medhe te forcave policore. Bashkimi Europian ka leshur një deklaratë për media lidhur me ngjarjet e zhvilluara dje në Kuvendin Kosovës, me rastine zgjedhjes së Thacit president nen tyta gte forcave të medha policore, transmeotn agjencia  e lajemeve “Presheva jonë”

Pak ore pasi PDK-LDK i thane po Hashim Thscit për president,z yra e Komisionerës së larë të BE-së për Punë të Jashtme e Siguri, Federica Mogherini, ka leshura nje deklaratae ku thuhet se “Kuvendit i Kosovës ka propozuar  Hashim Thaçin president  ne një atmosferë të tensionuar dhe konfrontimesh me nje pranini te madh te forcave policore jashte e brenda Kuvendit,  transmeton “Presheva jonë”

Sips BE-së “keto skena që kanë ndodhur dje janë shqetësuese dhe preokupuese për te ardhmene  Kosovës.” Kurse, Maja Kocijançiç ka phuar se BE pretë nga të gjithë liderëtjane  përgjegjësi per krizen dhe kaosin insitucionaltopelement (1)
“Kuvendi i Kosovës ka zgjedhur Hashim Thaçin President të Kosovës në një atmosferë të tensionuar dhe përçarëse. Skenat që kemi parë dje në Kuvend janë tejet shqetësuese.
Aktet e dhunës në çfarëdo mënyrë janë të papranueshme. Retorika nxitëse e thellon është më shumë ndarjen dhe e bën më të vështirë dialogun.

Hashim Thaçi, një guerile dhe ish-kryeministër ish në mes të 2008 dhe 2014, u zgjodh president.

Bashkimi Evropian vendosi të shtunën “shqetësim shumë i lartë”, skenat e dhunës vëzhguar një ditë para parlamentit të Kosovës me rastin e zgjedhjes së Hashim Thaçi për president të Kosovës. Në Bruksel, udhëheqësit duhet “të veprojë në mënyrë kolektive për të zgjidhur tensionet.”topelement (2)

Hashim Thaçi, një ish-gueril, i cili ishte kryeministër i Kosovës (2008-2014), u zgjodh president nga deputetët më në fund,  të shënuar nga shume incidentete, duke përfshirë edhe në parlament

Opozita u përpoq për të parandaluar zgjedhjet duke nisur gaz lotsjellës në dhomën, një metodë që punëson zgjedhur e saj në tetor për të kërkuar dorëheqjen e parakohshme zgjedhjet e qeverisë, duke paralizuar punën e Kuvendit.

Votimi ishte në gjendje për të rifilluar pas një ndërprerje në takimin, i cili lejohet të largohet nga salla, duke detyruar disa deputetët e opozitës.

Kosova nuk është anëtare e BE-së dhe Brukseli ka përjashtuar çdo zgjerim të mëtejshëm para vitit 2020, thuet ne fund te deklarates nga BE, trasnmeton “Presheva Jonë”

SHPËRNDAJE