New York, 24 shtator  -Kryeministrja serbe Ana Brnabiç mori pjesë në një pritje të organizuar nga Presidenti i SH.B.A.-së Donald Tramp të hënën mbrëma në prag të hapjes së debatit të përgjithshëm në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Presidenti i qeverisë serbe u gjend në mesin e rreth 200 zyrtarëve botërorë, të cilët së paku biseduan shkurtimisht me Tramp, raporton Tanjug, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

“Nuk mund të them se kam pasur kohë për një bisedë të gjatë, por e falënderova për një qendrim të ri ndaj Serbisë dhe një hapje ndaj Serbisë, për të kuptuar qëndrimin tonë dhe për të dëgjuar zërin tonë”, tha Brnabiç.

Në pritjen, tha ajo, ishin shumë persona të mirënjohur dhe partnerë, aleatë të vjetër dhe përfaqësues të vendeve me të cilat ne ende kemi pyetje të hapura. “Ishte shumë interesante dhe e dobishme të jesh në një vend me të gjithë këta njerëz,” tha Brnabiç.

“Pritja ishte një mundësi për t’u takuar me të gjithë udhëheqësit e delegacioneve, ishte e dobishme dhe interesante. Unë fola me Presidentin e KE Jean-Claude Juncker, Kryeministrin e Belgjikës, presidentët e Qipros dhe Austrinë, miq nga rajoni, kryesisht Kryeministri bullgar Bojko Borisov, ” tha kryeministri.

Ajo theksoi se është shumë e rëndësishme dhe e mrekullueshme të “shohësh se Serbia meriton një respekt të ri në botë” dhe se përpjekjet e presidentit Aleksandër Vuçiç për të ndërtuar një rajon paqësor dhe të qëndrueshëm janë të njohura.

“Pyetja e parë është gjithmonë dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës, por edhe reformat në Serbi dhe rezultatet e mira ekonomike. Është gjithmonë mirë të përfaqësohet Serbia, ” tha Brnabiç, duke njoftuar se sot është një ditë e lodhshme, hapja e Asamblesë së Përgjithshme dhe takimi me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB Antony Guteres.

SHPËRNDAJE