Një shtetas britanik i kapur nga forcat ruse ndërsa luftonte përkrah trupave ukrainase, ka kujtuar se si u torturua dhe u la i paaftë për të ecur gjatë sprovës së tij.

Shaun Pinner ishte në mesin e pesë britanikëve të liruar nga paraburgimi rus në Ukrainë në një shkëmbim të të burgosurve shtatorin e kaluar.

Duke u paraqitur në intervistat e kësaj jave në Beth Rigby, ish-ushtari gjithashtu bëri thirrje që Ukraina të merrte avionë luftarakë si pjesë e “mbështetjes së vazhdueshme” për të ndaluar pushtimin e Vladimir Putin.

Dhe ai e paralajmëroi presidentin rus: “Një ditë, do të zbuloheni”.

Z. Pinner, nga Bedfordshire, thotë se ai po shërbente me njësitë e rregullta ushtarake në Mariupol përpara se të arrestohej në Republikën e vetëshpallur Popullore të Donetskut në Ukrainën lindore.

Duke kujtuar sesi robërit e tij i bënin goditje elektrike, ai i tha Rigby: “Ndihesh sikur muskujt e tu po dalin nga ty, nga trupi yt.

“Dhe të nesërmen, këmbët e mia u frynë shumë keq. Gjaku ishte një lloj kapilarësh që më rridhnin gjak nga këmbët.

“Kur e hoqa termalin, thjesht po më rrjedh gjak nga këmba nga goditja elektrike dhe këmbët e mia ishin fryrë kështu që nuk mund të ecja”.

I burgosuri i luftës tregoi se si një burrë i preu rrobat për të parë nëse kishte ndonjë tatuazh të djathtë, përpara se ta godiste me thikë në këmbë.

“Ai thjesht shkoi ‘Oh’ dhe unë po rrjedh gjak kudo, në të gjithë këmbët e mia.

“Po bërtisja… dhe më pas më kalonin në karrige elektrike prej 200 volt, kontrolloja këmbën time, dhe unë fjalë për fjalë u ngrita në këmbë dhe ai më goditi me rrymë atje.

“Unë në të vërtetë nuk bëra asnjë pyetje.”

‘Isha i ngurtësuar’

Duke folur për atë që ai dëshmoi gjatë luftimeve në Ukrainë, përpara përvjetorit të parë të pushtimit të premten, Z. Pinner i tha Rigby: “Bombardimi shkon deri në vijën e frontit deri në Mariupol.

“Unë pashë një shkollë, me palltot e fëmijëve të varur … ku ata ishin evakuuar dhe futur në një bodrum, dhe ata sapo goditën shkollën, nuk u interesuan për këtë.

“Ata po goditnin çdo ndërtesë qeveritare që mund të synonin”.

Ai dhe ekipi i tij e quajtën tingullin e bombardimit “Phil Collins” – duke shtuar: “E dini, tingëllon si ajo rrahje kur vjen – shumë i ngadalshëm, rritet dhe më pas ishte shumë intensive.”

Duke kujtuar momentin kur rusët erdhën mbi kufirin gjatë pushtimit fillestar të Ukrainës, Z. Pinner tha: “Adrenalina juaj po ju shkon. Jeni nervoz, jeni të frikësuar.

“Ju njihni njerëz që thonë se nuk janë të frikësuar. Unë u ngurtësova. E dini, është Rusia.”

Ai gjithashtu i bëri thirrje Britanisë që t’i japë Ukrainës avionët luftarakë të kërkuar nga Presidenti Volodymyr Zelenskyy.

“Ata kanë nevojë për mbështetje të vazhdueshme,” i tha zoti Pinner Rigby.

“Nëse pyet luftëtarët e huaj atje, ata thjesht duan të mbështesin.”

Ai pranoi se është e vështirë të trajnohen njerëzit për të përdorur avionë luftarakë, por shtoi: “Kjo nuk është pjesa ime, unë dua vetëm avionë luftarakë”.

Dhe zoti Pinner u zotua se Ukraina nuk duhet të përfshihet ende në bisedimet e paqes me Putinin.

“Një nga gjërat që u them njerëzve është se sa nga Amerika, Norvegjia apo Britania do të ishit të gatshëm të humbisnit për të biseduar për paqen?

“Unë dyshoj se Amerika do të hiqte dorë një centimetër, veçanërisht Britania nuk do ta bënte.

“Pra, e dini, Ukraina është saktësisht e njëjta.

“Nëse ne japim një centimetër tani, ata do të kthehen pas tre vjetësh, pesë vjetësh, do të shtyjnë pak më shumë – siç kanë bërë me Krimenë.”

SHPËRNDAJE