Silvio Berlusconi, një anëtar i vogël i qeverisë italiane të krahut të djathtë të Giorgia Melonit, ka fajësuar Presidentin Zelensky për luftën në Ukrainë dhe tha se Shtetet e Bashkuara duhet të  tërheqin mbështetjen financiare dhe ushtarake për të detyruar qeverinë ukrainase të bëjë paqe.

Berlusconi, 86 vjeç, një ish-kryeministër dhe mik i Presidentit Putin, dukej se kritikoi Melonin për takimin me Zelensky në margjinat e një takimi të Këshillit të Europës në Bruksel javën e kaluar.

“Të flas me Zelenskyn? Nëse do të isha kryeministër nuk do të kisha shkuar kurrë, sepse ne jemi dëshmitarë të shkatërrimit të vendit të tij dhe masakrës së ushtarëve dhe civilëve të tij”, tha Berlusconi.

“Do të kishte mjaftuar që ai të ndalonte së sulmuari dy republikat autonome të Donbasit dhe kjo nuk do të kishte ndodhur.

Kështu që unë e gjykoj sjelljen e këtij zotërie shumë, shumë negativisht”, tha ai.

Berlusconi, i cili priti Putinin në vilën e tij në Sardenjë kur ai ishte kryeministër dhe shkëmbeu dhurata të bollshme me presidentin rus, tha se Presidenti Biden duhet t’i bëjë presion Zelenskyt që të bëjë paqe me Rusinë në këmbim të financimit për rindërtimin e vendit të tij.

Ai e përshkroi propozimin si “një plan Marshall prej gjashtë, shtatë, tetë, nëntë trilionë dollarësh, me një kusht  që nesër të urdhërojë një armëpushim sepse nga nesër ne nuk do t’ju japim më dollarë dhe nuk do t’ju japim më armët.”

Nuk ishte shpërthimi i parë pro Putinit nga ish-kryeministri dhe manjati i medias. Duke folur në televizion para zgjedhjeve të përgjithshme shtatorin e kaluar, ai tha se qëllimi i luftës i presidentit rus kishte qenë thjesht të zëvendësonte Zelensky “me një qeveri njerëzish të denjë”.

/abcnews.al

SHPËRNDAJE