Ish-Kryeministri shqiptar Sali Berisha ne një mesazhi permes agjencise se lajmeve “Presheva jone’  uron shqiptarët e Luginenes se Presheves, atyre ne Shqiperi, Kosove, diaspore e gjithe atyre ku gjenden  për Vitin e Ri 2017, të cilin e cilëson si vitin e ngadhnjimit të revolucionit demokratik.
“Une kete urim permeda te paret shqiptaret e Medvegjes, Bujanocit dhe Presheves sepse kjo pjese e kombit tone gjenden ne nje situate me te veshtire politike dhe ekonomike.Kjopjeseekombit tone jane duke vujastur me shbume per liri dhe dmokraci, tek te cilet viteve te fundit eshte reflektuar politika diksriminuese serbe e dirigjuar nga Beogradi.Prandaj ne duhet te urojme dhe te lutemi me se shumti per shqiptaret e Lugines se Presheves per mbaresi dhe perspketiva te reja qe edhe ata te jene pjese evropes se lire..”
Sali Berisha ne nje interviste ekskluzive per agjencine e lajmeve “Presheva Jone” te cilet do ta lexoni ne ditet e para te Vitit te ri, nder tjera ka thene se “per te arritur keto objektiva tek lideret  nga Lugines se Presheves kerkon unitet dhe te jene me te zeshem ne vendin e tyre ku veprojne qofte edhe me protesta per te kerkuar te drejtat e tyre kombetare legjitime, te garantuar nga Keshlli i Evropes dhe konventat  nderkombetare, po ashtu te jene me artikulues edhe ne qendrat e vendosjes ne Uashington, Gjeneve, Bruksel, Strasburg..”
Berisha bën një analizë të ngjarjeve kryesore përgjatë 2016, të cilin e cilëson si vitin e krizës, varfërisë dhe mjerimit ekstrem për shqiptarët.
“Te dashur miq, brenda pak oreve Viti i Ri 2017 do trokase ne zemrat dhe do ulet me ne ne vatrat tona! Une perzemersisht ju uroj nje vit me shume gezime, shendet, suksese dhe mbaresi e te mira per secilin prej jush dhe per te gjithe shqiptaret, femijet, familjet dhe miqte e tyre kudo qe jane!
Ndaj dhe une do ta mbyll kete mesazh me shpresen dhe besimin tim te plote se Viti i Ri 2017, do te jete viti i ngadhenjimit te plote te revolucionit demokratik dhe te uroje me kete mesazh cdo shqiptar kudo qe feston sonte ne shtepi, lokal, detyre, Gezuar Vitin e Ri 2017. Nje vit te mbare e te bardhe per shqiptaret, familjet, femijet, miqte e tyre kudo ne Shqiperi, Kosove,Maqedoni, Presheve, UJlqin,tetove e Janine dhe tek diapsoprajone eamdhe shipatre dhe qe festojne bashakrisht nrrimine motmoteve! GËZUAR!
Ish-Kryeministri shqiptar Sali Berisha sot ka prirur stafin e redaksise se agjencise se lajmeve “Presheva Jone” ne rezidencen e tij ne Tirane
SHPËRNDAJE