Bogdanoviç ka folur duke komentuar një filmim të transmetuar fillimisht nga Top Channel e më pas nga media në Kosovë si edhe në internet, ku shfaqen disa shqiptarë të armatosur në territoret e veriut të Kosovës.

“Ne i kemi paralajmëruar ndërkombëtarët për deklaratat e krerëve politikë të Kosovës se do ta integrojnë veriun me forcë. Tani ne po i shohim në aksion rezultatet e kësaj politike unilaterale”, tha Bogdanoviç

Bogdanoviç ka kërkuar edhe zbardhjen sa më shpejt të vrasjes së Selver Haradinajt në Mitrovicën veriore si pasojë e një shpërthimi eksplozivi në banesën e tij. “Prishtina dhe ekstremistët shqiptarë po përpiqen të shfrytëzojnë mundësinë për ta paraqitur ngjarjen si me motive etnike”, tha Bogdanoviç, i cituar nga agjencia Tanjug.

SHPËRNDAJE