Turkish PM Erdogan, Albanian PM Rama, Kosovar PM Thaci during visit to Prizren

Tv Klan i Baton Haxhiut thotë se “Miku i serbëve Putin takohet me mikun e shqiptarëve të Luginës së Preshevës ERDOGAN..” ?!  A thua pse nuk u tha: vëlla dhe  mik i Hashim Thacit dhe Edi Ramës, por bash i Luginës së Preshevës..?! Cka ka dashte të thote me këtë, ky televizion? Po ky Baton Haxhiu është mik i afërt i shefit të UDB-së  Jovica Stanisic apo i Putinit ?  janë këto disa peyetje që shtrojnë liderët, analistët, lexuesit e qytetarët përmes  agjencisë së lajmeve “Presheva jonë” pas një sërë reagimesh kundër Tv Klan.

 

UDB’ja e largoi Baton Haxhiun nga Kosova në kohën e bombardimeve 

babbastanaa

Fyerjet, spekulimet apo propaganda kundër islamit të TV Klan dhe disa portaleve kosovare na kujton propagandën e mediave serbe dhe albanofone gjate okupimit te Kosoves në epokën e Miloshevicit kur në krye të UDB gjendej  Jovica Stanisic, nje mik i ketij bosit te TV Klan me emrin  Baton Haxhiu te cilin mediat shqiptare ne ballkan e akuzojnë për lidhje dhe bashkëpuntor me shërbimin sekret te Serbise.  Dhe ku tv i Baton haxhiut TV Klan bashkë  me disa portale tashmë te nojura ne Kosove si isalmofobe e serbofile,  janë në gare se kush fyen, shane e derdhë vnerë e gur mbi shqiptarët  e Kosoves, merret me funksione te larta ose shpërbleheshin me të holla apo ju jepeshin funksione apo mjete fondacione për kontributin e tyre antishiptar. Edhe sot mund të thuhet se islamofobia e shfrenuar sot në Kosovë po paguhen shtrenjtë dhe është bërë për dikë biznes për disa pprtale, duke harruar  luftën kundër krimit te organizuar, korrupsionin,  drogën, prostucionin etj…

Për fund edhe nëse ai grup shqiptarësh që dolen në tubim pro Erdoganit në Preshevë në një farë mënyre ndjehen krenar se janë miq të Edoganit dhe Turqisë, meqë edhe Erdogan dhe Turqia janë miq dhe aleat të Amerikës. Po ky Baton Haxhiu a eshte krenar qe eshte mik dhe shefit te UDB-es Apo, shefi i UDB serbe Stanishiq a eshte krenar qe eshte mik me Baton Haxhiun e TV Klan ?!

“Më 3 maj kam shkuar në Shkup dhe jam takuar me një person që atë kohë punonte gazetar dhe që është Alush Kamberi, cili kishte qëndruar non-stop në kufi, në Bllacë. Ai ka treguar se Baton Haxhiu dhe një person tjetër, të cilit nuk dua t’ia përmendi emrin, se edhe ai gazetar është, në atë kohë (kohën e bombardimeve), e kanë kaluar kufirin Kosovë-Maqedoni të shoqëruar nga një eskortë e automjeteve të policisë. Ai, (Alush Kamberi) tregoi se Baton Haxhiu ka dalë i shoqëruar nga UDB’ja serbe ne muajin prill të vitit 1999”, ka dëshmuar Shefqet Ismajli.

Sllavisha Petkoviç: Baton Haxhiu qe nga viti 90 eshte bashkepuntor i sherbimit sekret serb

Sipas një lajmi te botuar në kosovapress, Ministri për Kthim dhe Komunitete, Sllavisha Petkoviç, i ka quajtur të enjten akuzat e gazetës Ekspress kundër tij si shpifje, ndërsa ka akuzuar drejtuesin e saj e Baton Haxhiun se përmes gazetës po tenton ta kthejë kohën e Millosheviçit. Betohem që një gjë të tillë nuk do të mund të ndodhë, dhe e informoj publikisht Baton Haxhiun se Millosheviqi dhe koha e tij kanë vdekur, tha ai.Keni dëgjuar kush jam unë, ndërsa tani po ju tregoi kush është Baton Haxhiu. Ai që nga vitet e 90 është bashkëpunëtor i shërbimit sekret serb. Nuk është Sllavisha Petkoviç ai i cili është ulur me njeriun e parë të sigurimit shtetëror serb, Jovica Staniçiç në Brezovicë, ishin disa nga akuzat që ai bëri ndaj Baton Haxhiut, drejtor i gazetës Express, ndërsa për të gjitha akuzat e bëra ndaj tij ai ka kërkuar duel televiziv me Haxhiun.

SHPËRNDAJE