Kohë  më parë në RAI uno, në emisionin special  të udhëhequr nga Paola Perego dhe Biagio Izzo ofruan  aktulaitet dhe aktivitet si dhe  sfidat për dy konkurrentët, VIP si Antonella CLERICI dhe Loretta  Goggi (Laureta Goxhi )  të cilat bën rikthimin në ekranet  televizion pas ca  kohësh. aktorja dhe kengëtraje njohur  italiane Loreta Goxhi, me origjinë shqiptare  u konsiderua gjithashtu një bukursohe super seksi  dhe fituese  e një shpërblimi  të pozoj nudo (lakuriq)  në Playboy. Kjo ishte gjatë vitit 1979 dhe do të paraqesë përsëri të gjitha fotot…

 

Megjithatë, shumë prej të tjerëve më të rinj dhe  ndoshta nuk mund të magjinojnë, apo nuk mbajnë mbajnë mend faktin, se në fundin e   kësaj dekade aktorja dhe kengëtraje njohur  italiane Loreta Goxhi, me origjinë shqiptare  u konsiderua gjithashtu një bukursohe super seksi  dhe fituese  e një shpërblimi  të pozoj nudo (lakuriq)  në Playboy. Kjo ishte gjatë vitit 1979 dhe do të paraqesë përsëri të gjitha fotot.

 

 

 Po, kush është Loretta Goggi

Loretta Goggi (Loreta Goxhi) eshte nga Circello, e cila mësime e para të muzikës, ajo i mori nga i ati i saj…LIKE për të vazhduar më tutje…[wp-like-locker]

Në fillim të viteve ‘60, ajo regjistroi këngën e saj të parë, e shkruar nga Nico Fidenco, për filmin francez “Gjak në kokë”. Mori pjesë në xhirimet e fotoromaneve, me zërin e saj mori pjesë në edicionet Paoline. Megjithëse shumë e re, ajo mori pjesë në shumë filma televizivë të RAI. Në fillim të vitit 1965, pasi kishte marrë pjesë në 30 prodhime kinematografike, vazhdon të marrë pjesë në emisionet televizive.

 

Loretta Goxhi, prezanton specialin televiziv “Takim” me Lucio Battisti, Ylli i skenës Claudio, Nokturn pranveror, si dhe Radio për shkollat. Ajo ishte në krah të Pippo Baudo në Gjuetia e zërave, mori pjesë në imitime të ndryshme në radio si dhe prezanton shumë spektakle televiziv. Bashkë me të motrën Daniela mori pjesë në “Ballo boomerang”. Pipo Baudo, pasi zbuloi aftësitë e saj të shkëlqyera si interprete, gjatë një emisioni radiofonik e zgjodhi si partnere të tij në edicionin 1972-73 të Canzonissima.
Loretta Goggi, pasi shpalosi talentin e saj jo vetëm si prezantuese, ajo u pëlqye shumë nga publiku edhe për imitimin e shkëlqyer të këngëtareve si Mina, Patty Pravo e Ornella Vanoni Me 1976 kthehet në RAI me spektaklin “Nga çasti i parë që të pashë” me Massimo Ranieri. Në 1981 merr pjesë në Festival di Sanremo me këngën e saj më të njohur “Maledeta Primavera”, renditet e dyta në klasifikim dhe bëhet një himn ndërkombëtar.

 

Pas viteve ‘90 Loretta Goxhi punon në Telemontecarlo, prezanton Festa e ditëlindjes, në Mediaset me Mike Bongiorno prezantojnë katër edicione të Viva Napoli. Në 1999 është protagoniste në Canale 5 me programin Çmendurisht të dashuruar, transmetuar për Shën Valentinin. Në tetor të këtij viti, Loretta i kthehet televizionit, për herë të parë pas humbjes së bashkëshortit Gianni Brezza si e ftuara e Carlo Conti në programin “Vitet më të bukura”. Gjatë mbrëmjes u kremtua 50 vjetori i karrierës së saj. Në pranverën e vitit 2012 është pjesë e jurisë në programin muzikor Tale e Quale Show në Rai .[/wp-like-locker]

Për cka Like ?…thjesht për mbrojtjen e  fëmijëve nga fotot, që nuk i takojnë  moshës (-18+)  së tyre.

Ju falemnderit për mirëkuptim !

REDAKSIA

SHPËRNDAJE