storybildGjenevë, 2 maj -Para 16 vites mediat vendore edhe agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” ne Zvicer kishin shkruar per nje vrasje ne Veriner afer Gjeneves. Vrasesi  serb  me ne fund eshte arrestuar në Hungari dhe u ekstradua në Gjenevë. Ai dyshohet se ka vrarë një francez në prill 2002 në Vernier.

Vrasesi serb 52 ivjecar i ekstaduar nme Zvicer aktuilaisht është ne burgun e Gjenevës në Champ-Dollon.

Çështja shkon prapa në 16 vjet. Në atë kohë, një francez 42-vjeçar u gjet i vdekur, i qëlluar në kokë, në një studio në Avenue Libellules në Vernier. Policia kishte gjetur armët, xhaketat antiplumb dhe pajisjet në shtëpinë e tyre duke sugjeruar që viktima po planifikonte një krim.

Gjithashtu u zbulua se atij i ndalohej të qëndronte në Zvicër. Ai ishte i njohur për trafik droge dhe grabitje.

Një vit pas vrasjes, policia arrestoi një burrë në lidhje me trafikun e drogës. I dyshuari atëherë kishte ngjallur një rast prej 5 kg kokainë midis viktimës dhe një serbi, i njëjti që tani është në burg në Gjenevë.

Gazetari investigativ i “Tribune de Geneve”  ka  intervistuar avokatin që po mbronte sot gruan e viktimës për të gjetur më shumë elemente rreht ketij rasti. Por avokati nuk donte të komentonte.

SHPËRNDAJE