Bujanoc, 29 prill  -Nje pjesëtarit i Forcës së Sigurisë së Kosovës nga policia serbe në vendkalimin kufitar të Konçulit (BU), njfotn agjencia e lajemeev “Presheva jonë”.

Veprimet e tilla janë kundër lëvizjes së lirë, kundër të drejtave të njeriut, kundër vlerave evropiane dhe janë goditje e rëndë edhe ndaj përpjekjeve tona për fqinjësi të mire, ka reaguar Prishtina zyrtare

Lidhur me këte arrestim ka reaguar menjehre edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka reaguar pas arrestimit të pjesëtarit serb të FSK-së, nga Policia e Serbisë.

Thaçi ka thënë se veprimet e tilla janë kundër lëvizjes së lirë, dhe të drejtave të njeriut.

“Autoritetet në Serbi po vazhdojnë me qasjen e tyre armiqësore ndaj qytetarëve tanë të komunitetit serb, të integruar në institucionet e Republikës së Kosovës.

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha se është shumë i shqetësuar në lidhje me paraburgimin pjesetarit te FSK-së, në vendkalimin kufitar në Konçul.

Anëtari i Forcave të Sigurisë së Kosovës të cilët ishin arrestuar nga autoritetet serbe në Konçul – u lirua, u konfirmuar për KosovaPress nga Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha.

SHPËRNDAJE