Në zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare që u mbajtën në Kosovë, lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka thyer rekord me vota. Albini, njeriu i rekordeve deklason “Merkelen” e Isa Mustafes. Per Kadri Veselin, ma mos te flasim, dihet Ja per sa vota e len ata mbrapa. Pradaj edhe agejncia e lajemeve “Presheva Jonë” Albnn Kurtin e ka quajtur “kamikaz” i zgjdhjeve te 6 tetorit i cli shtriu për toke gjitha partite politike kosovare.

Sipas burimeve zyrtyre dhe mediave kosovare , Kurti në këto zgjedhje ka marrë rreth 185 mijë vota, apo 20 mijë më shumë sesa Vjosa Osmani e Isa Mustafes. Osmani në këto zgjedhje ka marrë as 165 mijë vota?! “Merklja” e Isda Mustafes  nga kjo humbje e thelle shkoi ne SHBA jo vetem per të maskuar pemriemt se do te jete “kryeministre” apo burri i saj “njeriu i pare” si e qujati ajo vete, por edhe per te mbulur humbjen  gjoja per “lidhjet e forta” me Ameriken.

Nga rezultatet preliminare në Kosovë, Lëvizja Vetëvendosje ka marrë 203 mijë vota, kurse LDK-ja vetemn 197 mijë vota.

Këto shifra janë pa votat e diasporës, por edhe pa ndryshime të cilat tash po bëhen me rinumërimin e votave.

SHPËRNDAJE