Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka thënë se shtëpia e tij në Florida ishte “bastisur” nga FBI dhe se agjentët hapën një kasafortë.

Trump tha në një deklaratë se Mar-a-Lago në Palm Beach ishte “e pushtuar nga një grup i madh agjentësh të FBI”.

Bastisja thuhet se lidhet me një hetim për trajtimin e dokumenteve zyrtare nga Trump. Mediat amerikane raportojnë se kërkimi lidhet me dokumentet që presidenti mund t’i ketë çuar në Mar-a-Lago pas largimit nga Shtëpia e Bardhë.

Avokatja e Trumpit, Christina Bobb, i tha NBC News se disa dokumente ishin sekuestruar gjatë kontrollit, transmeton Gazeta Express.

Përshkallëzimi dramatik i kontrollit të zbatimit të ligjit të Trump vjen derisa ai përgatitet për një kandidim të tretë të mundshëm presidencial në 2024.

“Këto janë kohë të errëta për kombin tonë,” filloi deklarata e Trump.

Ai tha se kishte bashkëpunuar me të gjitha agjencitë përkatëse qeveritare dhe kështu “bastisja e paparalajmëruar në shtëpinë time nuk ishte e nevojshme e përshtatshme”.

Trump tha se kjo përbënte “sjellje të pahijshme prokuroriale” dhe “armatim të Sistemit të Drejtësisë” për ta penguar atë të kandidojë përsëri për Shtëpinë e Bardhë.

SHPËRNDAJE