Ka vite qe kur ne opinionin mbare shqiptare, dike qe e therrisnin artisti shqiptar, kane filluar ta therrasin artisti anti-UÇK.

Fjala eshte per Çun Lajçin, i cili eshte ngrite si artist duke i fituar zemrat e shqiptareve, teksa i ka recituar plisit te bardhe e duke e puthe token, por, se cfare i ka ndodhur zoteriut, qe mengjes e darke e ze nga nje cep kafeneve te Prishtines dhe me ane te profilit te tije te facebookut, vjelle vrere mbi luftaret e lirise, sidomos mbi ata qe sot po e jetojne edhe nje sakrifice tjeter per kombin tone, po e mbrojne pra luften e drejte te UÇK-se, e cila e solli lirine.

Çuni mjekerrbardhe, iu eshte kapur fort edhe PDK-se, si trashegimtare autentike e idealit qe kishte UÇK-ja para lirise, ku nen gjirin e saje mbane figurat me te rendesishme te lirise tone, jo vetem te luftes direkte me arme ne dore, por edhe te rezistences neper kazamatet serbe, si edhe kontributoret e formave tjera te luftes, sic jane ato te financimit nga perendimi.

Nje figure e tille, e padiskutueshme per nga rendesia dhe pesha per lirime e Kosoves, padyshim se eshte z. Ragip Xhaka, babai i vellezerve yje te futbollit, Taulant dhe Granit Xhaka. E pikerisht pra Çuni na paska habitur kesaj rradhe, meqe qenka ne Zvicer dhe po i ftojka bashkeatdhetaret me iu shite libra ku i “shane e perçmon” shoket e babait te Granitit, pikerisht me fotografi me Granitin.

Nuk besojme se kjo fotografi e Çunit me Granit Xhaken do ti bie ne sy ketij te fundit, qe ta kuptojme nese eshte dakord me kete “keqperdorim” qe i behet nje fotografie te vitit 2014, por nje gje eshte e sigurt, Graniti eshte i biri i Ragipit, shok lufte e ideali me Hashimin e Kadrine, Samine e Ilmine, e sigurishte se kur babes ia ofendon shoket, e ke  ofendu edhe baben, Ragipin.

SHPËRNDAJE