storybildPer dy dite rresht vetëm ne aeroportin e Gjeneves jane anuluar 345 fluturime te aeroplnave.Telasjhe dhe Reduktime  ka psur edhe en aerioptet kombetare ne Tirane dhe Prishtinë. Ftohtë siberiane ka sjktuar 50 të vdekur. Një valë e ftohtë nga Siberia ka mbuluar tre Evropën, kryesisht në Poloni, Kosove e Sqhiperi deri ne -20 gr.cel, po ashut me SAerbi e Maqedoni, njfton agejncia e lajmeve “Presheva Jonë”

Temperaturat kanë filluar të ngriten në Evropë, megjithatë, i ftohti siberian ka pasur pasoja të mëdha, ku llogaritet se në kontinentin e vjetër janë regjistruar 50 viktima.

Shumë shkolla janë mbyllur në Britaninë e Madhe, në Irlandë, në veri të Spanjës dhe në Portugali, në Bosnje-Hercegovinë, Itali dhe në Kosovë, madje dhe në Shqipëri ku shumë fshatra janë izoluar nga dëbora. n(De nombreuses écoles étaient fermées au Royaume-Uni, en Irlande, dans le nord de l’Espagne et du Portugal, en Bosnie et au Kosovo, de même qu’en Albanie où beaucoup de villages et de petites villes étaient isolés par la neige.), shkruan ATS/SDA, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Mediat boterore per acarin ne Kosove e Shqiperi (-20)

Ashtuquajtur “Bisha nga Lindja” nga media britanike, “Ariu i Siberisë” në Holandë apo “Moskë-Paris” në Francë, kjo valë të ftohti ka shkaktuar të paktën 50 të vdekur që prej të premtes së kaluar. Në Zvicër, një kulm i -36 ° C u regjistrua në Glattalp, në 1.850 metra mbi nivelin e detit, një vend i pabanuar i zakonshëm për këtë lloj ekstremesh. Në Francë, natën nga e marta deri të mërkurën ishte dimri më i ftohtë në veri-lindje, me -12 ° C në Metz.

Të paktën 18 persona kanë humbur jetën në Poloni, gjashtë në Republikën Çeke, pesë në Lituani, katër në Francë dhe në Sllovaki, dy në Itali, në Rumani, Serbi dhe në Slloveni, një në Holandë, në Angli, në Spanjë dhe në Vendet Baske. Shumë shkolla u mbyllën në Mbretërinë e Bashkuar, Irlandë, Spanjën veriore dhe Portugali, Bosnje dhe Kosovë, si dhe në Shqipëri ku shumë fshatra dhe qytete të vogla u izoluan nga dëbora. Në Estoni janë regjistruar të paktën shtatë të vdekur gjatë muajit shkurt, transmeton agjencia e lajmev “Presheva Jonë”

 

 

SHPËRNDAJE