Forcat e sigurisë në Siri kanë vrarë të paktën 400 civilë në aksionin e shtypjes së kryengritjes që filloi më 15 mars, njoftoi organizata siriane për të drejtat e njeriut “Savasijah”.

Ndërsa forcat e sigurisë po e shtypin kryengritjen në qytetin jugor Dara, sot para gjykatës ushtarake është nxjerrë disidenti i njohur Mahmud Isa për shkak se kishte telefon satelitor, ndërsa është arrestuar edhe aktivisti Kasim el-Gazavi, transmetojnë agjencitë perëndimore kreun e organizatës, Rami Abdel Rahman.

Sipas tij, autoritetet e Sirisë gjatë ditës së djeshme dhe të sotme kanë arrestuar m

SHPËRNDAJE