* Përkujtohet përvjetori i masakrave në Çamëri. Viktimat ishin kryesisht gra dhe fëmijë.

* Lindi ylli britanik i rockut, George Michael (25 qershor 1963) 

Ngjarje

1847 – Robërit zezak të liruar nga SHBA-të, themelues të Liberisë, shpallën këtë shtet të Afrikë Republikë të Pavarur.Në të njejten ditë të vitit 1862. Liberinë e njohin edhe SHBA-të.

1950 – Me një forcë ushtarake prej mbi 100.000 trupash, Koreja Veriore sulmon fqinjin e vet jugor, duke e filluar në këtë mënyrë edhe zyrtarisht luftë ndërmjet dy Koreve.

1963 – Lindi ylli britanik i rockut, George Michael.

1975 – Mozambiku shpall pavarësinë nga Portugalia.

1985 – Policia britanike arreston 13 persona për lidhjet e tyre me IRA-n kryengritëse, e cila kishte filluar një fushatë masive të bombardimeve në vend.

1991 – Slovenia dhe Kroacia shpallen pavarsinë.

1993 – Kim Campbell jep betimin si kryeministrja e parë femër e Kanadasë.

1997 – Hulumtuesi francez i gjallesave të nëndetshme dhe oqeanografike, Jacques Cousteau, ndërron jetë në Sydney të Australisë, në moshën 43-vjeçare.
2009 – Përurohet autostrada Rrëshen – Kalimash. Rruga e ” Bashkimit kombëtarë”.
2005 – Mahmoud Ahmadinejas zgjidhet president i Iranit, duke i dhënë kështu një kah më ekstrem Republikës Islamike.

 

Lindje

1852 – Antonio Gaudi, arqitekt spanjol
1858 – Georges Courteline, dramatiurg francez
1860 – Gustave Charpentier, kompozitor francez
1864 – Walther Hermann Nernst, kimist dhe fizikant gjerman
1903 – George Orwell, letrar dhe eseist anglez
1925 – Robert Venturi, arqitekt amerikan
1926 – Ingeborg Bachmann, letrare austriake
1961 – Ricky Gervais, komedian, moderator radios dhe aktor britanik
1963 – George Michael, muzikant britanez

 

Vdekje

1533 – Marija Tudor, mbretereshe franceze
1767 – Georg Philipp Telemann, kompozitor gjerman
1861 – Abdul Mexhidi i I-rë, sulltan i prandorisë osmane
1997 – Jacques-Yves Cousteau,hulumtues francez
2009 – Michael Jackson ,këngëtar, autor, kompozitor, koreograf, valltar amerikan, i quajtur ndryshe “King of Pop” (Mbreti i pop-it).

Festa dhe përvjetore

Përkujtohet përvjetori i masakrave në Çamëri. Viktimat ishin kryesisht gra dhe fëmijë. Kjo ishte një nga masakrat më të egra të grekëve ndaj popullsisë autoktone Shqiptare, në luftën e dytë botërore.

SHPËRNDAJE