Me anë të një postimi të tijin në facebook, gjyqtarit kosovar i futbollit që jeton e vepron në Zvicër ka uruar Kosovën për 8 vjetorin e pranimit të sajë në UEFA, por, brenda shkrimit të tijë, përveq përgëzimeve për arritjet gjatë këtyre viteve, gjejmë jo pak kritika për individ të caktuar, të cilët, sipas z. Musliu, nëse atë botë do t’i thonin “PO” Kosovës, sot ne do të kishim një super skuadër, si dhe shkruarjen në evropian as që do ta kishim qështje për diskutim.

z. Musliu ka folur me emra për djemt kosovarë që zgjodhën që me kombëtaret e huaja të shkojnë atë botë në evropian, duke ia kthyer shpinën Kosovës.
Ja postimi i plotë i z. Musliu.

Urime 8-vjetori ndërkombtarizimit të futbollit Kosovar.
Deri sot, besoj se kemi arritur suksese të knaqshme, si me avansimin e infrastruktures sportive, njashtu edhe me rezultate në arenën ndërkombtare, e sidomos me Kombtaren e mashkujve.

Suksesi do té ishte edhe me i madh dhe ne do tè ishim ne kampionatin europin mujin tjetër në Gjermani, sikurse talentët tan nga diaspora të kishin dasht te luajn për Kosoven, por fatkeqsisht Granit Xhaka dhe Lorik Cana me kompani NUK DASHTËN TË LUAJN PÈR KOSOVÈN.

Fakti 1:
Kosova u pranua né UEFA me 3. Maj 2016 si antari i 55-ë

Fakti 2:
Kosova u pranua né FIFA me 13. Qërshor 2016

Fakti 3:
Të gjith lojtarët profesionist i kan menagjerët e vyer dhe këshilltart e tyre adekuat juridik dhe i kan pasur të kjarta kto data me mundësin e tyre, ku kan pasur kohé të bollshme për të rishiquar poziten e tyre, për ti thon PO Kosovës.

Fakti 4:
Zvicra e publikoi listèn e lojtarve per kampionatin europian Franca 2016 me 28. Maj 2016. Ne Kombtaren e Zvicres kishte lojtar me origjine nga Kosova: Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri, Valon Behrami dhe Shani Tarashaj.

Fakti 5
Ishin edhe Blerim Xhamajli dhe Admir Mehmedi nga Maqedonia, që poashtu sikur portjeri Muriq nga Mali i zi, që kan mundur me i thon Po Kosoves!

Fakti 6
SHQIPERIA e publikoi listèn e lojtarve per kampionatin europian Franca 2016 me 31. Maj 2016. Ne Kombtaren e SHqiperisë kishte lojtar me origjinë nga Kosova: Lorik Cana, Etrit Berisha, Mërgim Mavraj, Ermir Lenjani, Taulant Xhaka dhe Shkelzen Gashi,

Fakti 7
Gianni de Biasi 3 dite para publikimit, i perjashtoi nga lista 3 Kosovar: Admir Rrahmani, Milot Rashica dhe Herolind Shala. Po mos ti perjashtonte Biasi Rrahmanin, Rashicen e Shalen, sot nuk do ti kishim 3 nder lojtarët me te mire te Kosoves.

Fakti 8
Po ti kishin thon kta KOSOVAR PO Kosoves , Kosova do të kishte në kuadrin e vet edhe:
Granit Xhaka,
Xherdan Shaqiri,
Valon Behrami
Shani Tarashaj.
Lorik Cana,
Etrit Berisha,
Mërgim Mavraj,
Ermir Lenjani,
Taulant Xhaka,
Shkelzen Gashi….
Kosova sot do të kishte pas hotelin e rezervuar për kampionatin europian në Gjermani??!!

Pra te gjith kta lojtar qe sot na shesin pollavra permes prinderve e shokve te tyre, NUK DASHEN te luajn per Kosoven.
Une them:
Lojtaret, harruan Kombtaren e Kosoves vetum se per te mar pjese ne nji turnir Europian!!

Prinderit e tyre, edhe pse femijet e tyre nuk i ndegjuan, prap mundohen me i mbrojt ata, paraqiten duke i sulmuar te tjeret!!!

Këta superyje me rrënjë Kosovare,duke i analizuar rrethanat e tyre, sigurusht se nuk jan tradhtar, por tè devotshum për Republikën e Kosovés e atdhetar asesi!!!!

Tradhtar te kombit jan ata lojtar qè rriten e zhvillohen ne Kosovè e duke patur mundesi te luajn per Kosoven, e me arsye vetanake shkojn e luajn per Kombtare tjera…
Tradhtaret jan ata psh. Ata mjek e infermir qé fakultetin e dionin e fituan te dhuruar nga Kosova, e duke patur mubdesi te punojn ne Kosovè, ata e lshojn Kosoven e dionine e fituar ne Kosovè, dalin e ja shesin shteteve tjera!

SHPËRNDAJE