“Presheva Jonë” ishte agjencia e lajemeve e cila  edhe mediat boterore dhe raportet nderkombërtare flasin per levizjet e trupave ushatarake në Evropës

“Diçka po zihet! 40,000 forca speciale amerikane zbarkojnë në vendet e BE, perreth ballkanit!..” ishte ky shkrimi i fundit i agjencise se lajmeve “Presheva Jonë”, nje medum ky me i cituar sot nga mediat shipatre ne mediat ne ballkan dhe ne ne ato boterore, ka marre mijera pqlqime dhe eshte percjellur (chare) qindra here ne rrjetet tsociale.

Gjatë ditëve të fundit shumë forca amerikane me pajisje e makineri ushtarake po zbarkojnë kryesisht në Gjermani ku janë bazat e përqendruara gjermane, por edhe në shtete tjera të BE-së.

Derisa disa media e portale po “argëtohen” me virusin Corona forcat te mëdha ushatarke te armatosur derik en dhembe, ku shifen ne rruge edhe tanke te deshojne edhe më shume se se ky armatim i rende ne rruge kan per mision “luftën kunder koronavrusit” apo fshihet apo si thone po zihet dicka tjetert ?! Sipas disa rtaportve dnerkombërtare qe ka siguruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” ketu behet fjalë  per 40,000 forca speciale amerikane qe po zbarkojnë nëpër vedne te ndyrshme te BE-së.

Pamje të mbërritjes dhe lëvizjes së pajisjeve ushtarake së fundi janë shpërndarë edhe në rrjetet sociale, ku një pjesë e madhe po krijojnë panik, duke e ndërlidhur me situatën aktuale me pandeminë dhe duke spekuluar me informacione të rrejshme.

Gazetarët, politikanët dhe qytetarët të dashur, sistemi juaj gjeopolitik global po shembet para jush. Diçka po ndodh dhe nuk ka të bëjë me teorinë e komplotit, ka të bëjë me fakte gjeopolitike që mund të kontrollohen në çdo kohë në 7 vende evropiane.

“Defender-Europe 20” do të sjellë 20,000 ushtarë të ushtrisë amerikane me pajisjet e tyre të caktuara nga Shtetet e Bashkuara në Evropë (“Defender-Europe 20 will bring 20,000 U.S. Army soldiers with their assigned equipment from the United States to Europe“) shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar nje burimi nga Brukseli.

Mbërritja e forcave amerikane ka të bëjë me stërvitjen e madhe të përbashkët shumëkombëshe “DEFENDER – Evropa 20”,  do të zhvillohet nga prilli deri në fund të majit. Stërvitja do të jetë një nga më të mëdhatë në vite dhe e treta më e madhe që nga Lufta e Ftohtë.

Ushtrimet do të rrisin gatishmërinë strategjike dhe ndërveprimin duke ushtruar aftësinë e ushtrisë amerikane për të lëvizur me shpejtësi një forcë të madhe, të besueshme luftarake të ushtarëve dhe pajisjeve nga Shtetet e Bashkuara në Evropë dhe aleatëve dhe të saj. Përafërsisht 37,000 anëtarë të shërbimit të SHBA-së, aleatëve dhe partnerëve, pritet të marrin pjesë, me afro 20,000 ushtarë dhe 20,000 pajisje që vendosen nga Shtetet e Bashkuara.

Ushtarët në Evropë për mbrojtësin e vitit 2020 të kthehen në shtëpi mes pandemisë

Një ushtar britanik dhe një shtet i Shteteve të Bashkuara qëndrojnë krah për krah pas një konference për shtyp mbi stërvitjen ushtarake Defender 2020 në Brueck, Gjermani, e Mërkurë, 26 Shkurt, 2020. (Soeren Stache / dpa përmes AP)
Zyrtarët e Sh.B.A-së po zvogëlojnë ndjeshëm madhësinë dhe shtrirjen e stërvitjes së shumëpritur të Mbrojtësit 2020, që synon të testojë aftësinë e Ushtrisë për të lëvizur një forcë me madhësi ndarjeje nga portet e SHBA në fushat e stërvitjes evropiane këtë pranverë.
Stërvitja përfshinte 20,000 ushtarë që kishin për qëllim të zhvillonin stërvitje në 10 vendet evropiane. Disa ushtrime të lidhura – Fronti Dinamik, Vlerësimi i Përbashkët i Luftimeve, Saber Strike dhe Reagimi i shpejtë – nuk do të zhvillohen më, thanë të hënën zyrtarë të Ushtrisë Evropë.
Përafërsisht 6.000 ushtarë kishin dërguar tashmë nga Shtetet e Bashkuara në Evropë që nga janari, duke përfshirë një seli divizioni dhe një ekip luftarak të brigadave të blinduara.
“Ne parashikojmë që ekipi luftarak i brigadës së blinduar të vendosur tashmë në Evropë do të zhvillojë sulme dhe aktivitete të tjera të kombinuara stërvitore me Aleatët, si pjesë e një stërvitje të modifikuar të Frymës Aleate,” thanë zyrtarët e ushtrisë në një deklaratë. “Forcat e vendosura tashmë në Evropë për ushtrime të tjera të lidhura do të kthehu në Shtetet e Bashkuara ”

 

 

SHPËRNDAJE