Sot kur bota, rrespektivisht  World Press Photo ka zgjedhur foton e vitit  të një autori spanjoll Samuel Aranda (një femër me feredzhe nga “pranvera arabe” duke vajtuar një të afërm të vetin të plagosur)  edhe agjencia informative kombëtare « Presheva Jonë » me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë ka zgjedhur të njejtën ditë foton e  vitit, por nga « bota shqiptare » me emrin “MONSIEUR  SKENDERBEG” në Gjenevë.

 

 

 

 

Gjenevë, 10 shkurt /AIK-Presheva Jonë

 

 

 

Agjencia Informative Kombëtare  “Presheva Jonë”  ka përzgjedhur foton e bustit të Skënderbeut ne Gjeneve, të mbuluar me akull si foto simbol të saj për vitin 2012 si vit i 100 vjetorit të Pavarësisë.

 

Nëse  e shikojmë me vëmendje bustin e  “Skenderbeut” në Gjenevë të mbuluar me akull, akulli  ka stilisur fytyrën e heroit tonë dhe  duket sikur natyra i ka dhënë jetë bustit të bronxtë duke ruajtur fytyrën  “Skenderbeut”, dhe  pamjen e tij krenare. Busti i Skënderbeut është i vendosur buzë liqenit të Gjenevës, në një qendër evropiane, pas këmbnguljes disavjecare të veprimtarit shqiptar Astrit Leka.

 

——————————————————————-

 

KOMENTET E JUAJA per Skënderbeu në akull, foto e vitit

 1.  

  kurveleshi  —  11 Shkurt, 2012 në 9:44 pm

   

  Kanë dalë nëpër gazeta dhe TV…e kush nuk ka dalë…në këtë shqipërinë tonë të përvuajtur….Por Astrit Leka, ky patriot i madh shqiptar, asnjëherë nuk është përmendur.Natyrisht se faji është i medjes së komunitetit atje,më shumë se i kujtdo tjetri…Edhe gazetat vendase,janë nga më të civilizuarat,nga më të paanshmet…dhe do tja kushtonin sadopak vend këtij shqiptari të nderuar,nëse dikush do ishte munduartë njoftonte këtë lajm.Sot kemi shumë nevojë për njerëz të tillë,të cilët dinë që heshturazi të promovojnë vlerat dhe heronjtë e kombit.Falemnderit z.Leka,për këtë punë të mençur në shërbim të atdheut!

 2.  

  Horri i bulevardit  —  11 Shkurt, 2012 në 10:50 pm

   

  E keni bp xheloz Salen p preshevar, ai ne ju boni pritje ntiron ju ja punoni keshtu, duhet me bo resme vetem me Skenderbeun e Dyte, i pari ka merdhif edhe pak me historin e re kena per ta qit npension.
  Dy Skenderbega sma historia.

   

 3.  

  raimondi  —  11 Shkurt, 2012 në 11:05 pm

   

  Bravo Presheva Jone ! — Je me te vertete Presheva jone ….

  Shume bukur duket Gjergj Kastrioti ……i mbuluar nga bora ,si i mbeshtjelle nga imagjinata jone,nga enderrat tona

  ……Ashtu duket ai ne enderrat tona pas rrethmit te trete te Krujes

  ….Ishte dimer atehere kur turqit iknin me turp nga muret e Krujes Duket sikur atje…..ne Kalane e Krujes….. eshte dimer,..bije bore ……
  dhe ne bedenat e saj, Gjergji ri ne mbrojtje te Shqiperise duke pare me percmim Janissaret qe ikin ….

  –Dhe tani perseri keta Janissaret po i sulen Shqiperise….–

  Tani ata vijne nga shtriga Greqi …..me kryqe dhe me rraso te zeze…..

  Na duhet Gjergji perseri kunder Janissareve…..

   • gjergji  —  12 Shkurt, 2012 në 1:45 am

     

    rajmondo, Gjergji po erdhi ti je i pari qe do te tregoje vendin.

    Përgjigjjuni

    •  

     raimondi  —  12 Shkurt, 2012 në 5:38 am

      

     Nuk ka arsye me mua se une kam ne zemer Shqiperine dhe nuk jam Janissaris,
     aq me teper qe Gjergji nuk e ruante fare per fene

     Skenderbeu biles edhe Papes i tha se :.. do pranoja te luftoja me pare kunder teje se kunder turqeve….

     ——-Gjergji qe ne ate kohe ua njifte shprtin e zi qe kishit ju Janissaret ,
     ndaj edhe nuk e llogariste fare fene ,dhe sidmos fene eortodokse e cila
     e kishte Kryetarin e kishes greke ne Stamboll sherbetorin Numer 1 te Sulltanit …..

     ….se Sulltanet ishin te gjithe gjysem greke dhe gjysem turq,

     ——–Janissaret qe i sherbenin Turqise dhe i suleshin Krujes & Shqiperise
     ishin te gjithe Ortodokse greke ,serbe e bullgare dhe bekoheshin
     nga Krye-prifti Grek i kishes se Shen Sofise ne Stamboll para se te niseshin
     ne lufte kunder Skenderbeut ……

     Përgjigjjuni

     •  

      mirko  —  12 Shkurt, 2012 në 5:19 pm

       

      raimondi or turkoshak gjergj kastrioti beri lufte vetem kundra muslimaneve turq ti or turkshqipefoles je nje kellire turke e shemtuar por qe flet shqip..ik o bushter te shkerdhefsha te teme ty dhe komplet muslimaneve turq kudo qe jane…

      Përgjigjjuni

      •  

       tironci i keq  —  12 Shkurt, 2012 në 8:41 pm

        

       Mirko nuk ke pse i ofendon te tjeret ne ket lloj menyre i ka mendimin e tij ai nuk te ofendoj ty prandaj me ngadale o “trim” sa per turkoshqipfoles do te keshilloja te shikoje emrin tend ne rradhe te pare sepse ai tingellon nga lloj emrash qe e kan persona qe e kan mesuar gjuhen shqipe permendesh dhe qe jan ato qe ti i quan shqipfoles pra shpresoj te me kuptosh se cte keshilloj

       Përgjigjjuni

       •  

        Puro Tirons  —  12 Shkurt, 2012 në 11:50 pm

         

        tironci i keq mos je dhe ti taleban nga kosova ehh dukesh nga komentet qe je dhe ti shpellar turk kosovar

        Përgjigjjuni

  1.  

   mister x  —  12 Shkurt, 2012 në 12:32 am

    

   shume foto e bukur dhe bravo astrit lekes per kembenguljen. me ben te mendoj se si shqiptaret ne shumice shprehen se turqit jane vellezerit tane.nuk e konsideroj dike qe me ka pushtuar me shume se 500 vjet vella, dhe per me teper dike qe eshte fajtori kryesor per mentalitetin, injorancen dhe prapambetjen e popullit tone. nese do shihni prapa ne histori, gjate 5 shekujve pushtim nuk u hap asnje shkolle, asnje universitet nga turqit dhe ato qe hapnin patriotet tane digjeshin. kurre se do jem vella me nje anadollak.

   Përgjigjjuni

  2.  

   Kopi Kyçyku  —  12 Shkurt, 2012 në 11:02 pm

    

   Të nderuar bashkëkombës të kudondodhur,
   Le t’i gëzohemi faktit me rëndësi të madhe që intelektuali i shquar shqiptar dhe evropian, luftëtari i orëve të para në luftën për Çlirimin e Atdheut nga zgjedha nazifashiste, profesori Astrit Leka, e “ka mbjellë” tashmë sinonimin e farës së heroizmit mbarëshqiptar e të krenarisë sonë mbarëkombëtare, pra shtatoren e bustin e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut në të katër anët e rruzullit tokësor, ashtu si në Gjenevën ndërkombëtare. Ky akt mbart edhe detyrën tonë që të jemi të bashkuar në mendime e në veprime, ashtu si Skënderbeu dhe si rilindësit tanë, për të cilët feja e shqiptarit ishte shqiptaria.
   Ju falemnderit për mirëkuptimin!

SHPËRNDAJE