heliiokkISIS shoots down Russian helicopter near Palmyra, Syria

Një helikopter ushtarak rus është goditur nga Shteti Islamik pranë qytetit të Palmirës në Siri, duke vrarë të dy pilotët që ndodheshin në të. Mesohet selmuesir e helikopterit rus jane shoket e shqiptarit nga Kosova Lavdrim Muhaxherit (ISIS)

Viktimat janë Ryafagat Khabibulin dhe Yevgeny Dolgin.

Mi – 25 mësohet se po bënte një fluturim test në zonë, kur mori kërkesë për asistencë nga ushtria siriane, që po sulmohej nga një grup militantësh të ISIS, në lindje të Palmirës.

Por pasi i mbaruan municionet dhe tentoi të kthehej, helikopteri u qëllua nga terroristët dhe u rrëzua në një zonë të kontrolluar nga ushtria siriane.

Lajmi u konfirmua për mediat nga Ministri i Mbrotjes rus.

SHPËRNDAJE