Preshevë, 26 mars  -Sot ne kryeqytetihn serb ne Begorad eshte zhviklluar ndeshja  miqësore  mes ekimit serb Crvena Zvezdës dhe Spartak-ut rus ( Moskës) jane rrahur tifozet serbe dher rus, kur tre  tifozët rusë jane lendura keq duke u gjakust, te cilet kane kerkuat edhe ndihme nga spitali. Sulmi, sipas agjencise ruse  TASS  ka ndodhur në rrugën më të bukur të kryeqytetit të Serbisë ne “Kralja Milana”, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

 

“Vëllazëria” serbo-ruse përfundon në therje me thika. Mediat serbe nuk pranojne se u përgjakën vëllezërit rus. Thone se “ata ishin shqiptarë” ?!

Ndryshe nga mediat  ruse, ato serbe si zakoinisht propagandojne kane dezinformuar duke ju referuar njëfare rusi me emrin Vadim (nese ekzison ky njeri) gjoja paska shkruar ne insagram se  “sulmi ishte vepër e banditëve shqiptarë.! Serbët dhe rusët janë vëllezër përgjithmonë! Kosova është Serbi” (“Jedan od navijača Spartaka iz Moskve, po imenu Vadim, napisao je na instagramu da su ih noževima u Beogradu napali – Albanci.“)

Sipas informatave të njohur aktualisht, policia arrestoi tre nga sulmuesit apo identiteti i tyre nuk ishte e ditur. Nga ana tjetër, Ministria e Brendshme nuk e ka konfirmuar informacionin se qytetarët ka të plagosur tifozë rus

Agjencia ruse TASS njoftoi, sipas dëshmitarëve, sulmuesit ishin nga radhët e tifozëve serbe të cilët sulmuan rusët për shkak të shenjave të kuqe dhe të bardhë, citon agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Ky sulm kunder i serbeve te Beogradit ndaj mysafirëve, ne këte rast ndaj ruseve nuk eshte pari, nese perujojme  se para tetë vitesh 17 shtator 2009, po ashtu ne Beograd ne prag te ndeshjes (Partizani – Tuluz) huligane serbe sulmuna me thika tifozin francezë Brice Taton (28) i cili ishte rrahur brutalisht dhe pas pak kishte vdekur.

SHPËRNDAJE