Kush janë Super Modelja botërore Padma Lakshmi dhe katër gratë tjera që (u divorcuan) nuk e deshën për burrë Salman Ruzhdie ?

Ja kush është njeriu, personaliteti, personazhi i këtij shkrimi,  të cilit iranianët këtyre ditëve ia rritën çmimin për vrasje,  shkrimtarin Selman Ruzhdi  në 3.3 milionë dollarë.  Më Poshtë agjencia informative “Presheva Jonë” ju sjellë një shkrim hulumtues dhe reportazh me foto e video, mbi krijimtarinë  e tij provokuese dhe të rrezikshme si shkrimtar si dhe mbi jetën e tij private..VAZHDON..por përmes Like për shkak fotove dhe videos jo të hijshme për fëmijët. Ju falemnderit për mirëkuptim..[wp-like-locker]

 

Emri i Salaman Ruzhdie, sigurisht nuk eshtë i panjohur, amdje edhe për lexuesit e rnedomtë të gjitha moshave. Ai bëri emër sidomos pas botimit të “Vargjeve Satanike”. Librat e Rushdie janë shitur më shumë se 25 milion kopje në 40 gjuhë.

Se suksesi, thotë ai, lejoi atë për të financuar një pjesë të mbrojtjes e sigurisë ai kishte nevojë. Marianne Wiggins, Elizabeth Perëndimit dhe Padma Lakshmi. (A martesa e parë, për Clarissa Luard, përfundoi në vitin 1987. Salman Rushdie sot ejton vetëm me dy bijtë e tij, Milanin -15 dhe  Zafar-33

 

Shkrimtari i njohur botëror Salaman Ruzhdi, autor i bestsellerëve “Fëmijët e mesnatë: dhe “Vargjet satanike”, është gjendur sërish në shënjestër të islamistëve iranianë të cilët e kanë rritur vlerën e shpërblimit për vrasjen e tij.

transmeton AFP, Fondacioni iranian Hordad e shtuar vlerën e çmimit për eliminimin e e Ruzhdiut duke pohuar se filmi antiislamik  që i pezmatuar myslimanët nëpër gjithë botën nuk do të xhirohej kurrë po të ishte vrarë shkrimtari britanik më herët për shkak të blasfemisë së tij.

Mediet iraniane  citojnë kryetarin fondit Hasan Sanei i cili ka thënë se çmimi për kokën e Ruzhdiut është shtuar edhe 500.000 dollarë dhe tani ai është 3,3 milionë dollarë. Pas publikimit të romanit “Vargjet satanike”, në vitin 1989 ishte shpallur fatvaja  (gjykimi  me vdekje) kundër Ruzhdiut dhe pas kësaj shkrimtari ishte detyruar të fshihej 10 vjet.

Edhe pse në vitin 1998 qeveria iraniane ka kumtuar se nuk do të bëjë asgjë që të realizohet fatvaja, udhëheqësi suprem aktual ajatollah Ali Hamenei në janarin e vitit 2005 ka konfirmuar se Ruzhdi edhe më tej konsiderohet tradhtar dhe se vrasja e tij sipas ligjeve islame lejohet.

Në kumtesën e fondacionit iranian theksohet se “po qe se nuk vritet Ruzhdi, filmi që fyen Profetin Muhamed nuk do të jetë përpjekja e mbrapshtë e fundit.”Këto janë ditë më të përshtatshme kur duhet të vritet Ruzhdi”, shtohet në kumtesë.

Filmi  “Inocence of Muslims”, (Pafajësia e myslimanëve) në regjinë e amerikanit me origjinë izraelite, i cili e përshkruan jetën e profetit Muhamed në mënyrë fyese duke e ndërlidhur me deviacione seksuale, ka shkaktuar hidhërim te myslimanët


Autori britanik Salman Rushdie, 60 vjeç, i njohur edhe për romanin e tij “Vargjet satanike” i cili provokoi,  pezmetoi shumë myslimanë në botë dhe ngjalli kërcënime me vdekje që e detyroi atë të jetojë i fshehur për nëntë vjet,  është ndarë me Padma Lakshmi, 37, për shkak insistimit të  saj për t’i dhënë fund martesës së tyre.

Modeli i mrekullueshëm ish (Lakshmi), i cili ka lindur në vitin 1970, u martua me shkrimtarin 60-vjeçar / profesor në vitin 2004. Ata nuk kanë fëmijë së bashku. Kjo do të jetë divorci katërt Rushdies.

Pas divorcit të saj nga Rushdie, Lakshmi ka qenë i lidhur me shumë burra të pasur. Shpresh ne media eshte shrkuaj se ajo vazhdimisht ju ka gjuajtur të apsurve, pamvrësisht nga mosha apo buriae këtyre burrave që ka pasur nëpër krevat ajo. Ajo madje kishte një romancë të shkurtër me milionerin Ted Forstmann dhe Russell Simmons.[/wp-like-locker]

SHPËRNDAJE