Ballina Lajme Kosova Policia kosovare arreston pesë persona me 234 kg droge. Destinacioni për Zvicër

Policia kosovare arreston pesë persona me 234 kg droge. Destinacioni për Zvicër

0

Gjilan, 21 dhjetopr  -Policia e Kosovës ka kapur sot mbi 200 kg drogë të llojit marihuanë. Kjo shueme droges kishte per destancion Zvicren, ka mesuar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Polocia e Kosovës.

Policia e Kosovës, konkretisht Policia Kufitare, në bashkëpunim të ngushtë me Doganën e Kosovës, në Pikën Kufitare Dheu i Bardhë ne Gjilan 50 km kryeqytit kosvar Prishjtinës kanë ndaluar mjetin transportues Mercedes me targa të Serbisë, nën dyshimin për transportim dhe trafikim të substancës narkotike., meqe rast jane kapur 234 kg droge. Eshte zbuluar se destinacioni i drogës ishte Zvicra..” ka thënë Baki Kelani zëdhënës i policisë.

 

Sipas agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” nuk eshte ky rasti i pare qe policia kap droge nga Kosovas apo Serbia ne destnacion ne Zvicer dhe vendet tjera perendimore. Për Interpol dhe ekspertet e OKB-së antidrogë rrguet e ballaknit, simdos Serbia, Kosova dhe Shqiperia konsiderohen mjedise te preferuara te trafikanteve te drogës.

Nga zyrtarët kompetentë të Drejtorisë për Hetimin e Trafikimit me Narkotikë ka filluar kontrollimi i detajuar i mjetit, në të cilën transportoheshin dyer dhe dritare të plastikës, ku në brendi të tyre është zbuluar e fshehur substanca narkotike.

M ewkonretisht , mesophet se gjatë kontrollit ze policise  ne mjetitn transportues ka hasur ne 2345 kg droge te maskuar  në 10 dritare të plastikës dhe 32 roleta.

Hetimet lidhur me këtë rast kanë vazhduar nga drejtoria kompetente, ku në dy lokacione, në Gjilan dhe në Hajvali, është bërë kontroll policor, por nuk është gjetur asgjë e dyshuar.

Si rezultat i hetimeve të vazhdueshme polcia osovare ka arerstuzar pese persona. Të dyshuarit e arrestuar në këtë rast janë: M. L. (1985), Xh. R. (1993) N. B. (1962). Sh. L. (1972), V. N. (1987). Tek te arrestuarit polcia ka konfiuksuar një kamion transportues, dy vetura dhe 6 telefona celularë.

Me aktvendim të Prokurorisë Themelore në Gjilan, të dyshuarve u është shqiptuar masa e ndalimit policor.

SHPËRNDAJE