SWSITURQII111GJURMËVE TË LAJMIT: BERNË, 4 prill -Sulmi terrorist më 20 mars ka tronditur Turqinë. “Një makinë, në të cilën ndodheshin 3 terroristë ka sulmuar forcat e sigurisë turke në vendin e quajtur Nigde Ulukëshla. Një oficer dhe një polic humbën jetën, ndërsa 5 janë lënduar” raportun mediat e ballkanit.

 

Me kete rast u moren jo vetem mediat  turke dhe shqiptare por edhe ato zvicerane të cilin rast e  kanë quajtur një sulm terrorist, pasi sipas tyre 3 persona të cilët flisnin edhe arabisht janë pjesëtarë të grupimit, shteti islamik i Irakut dhe Levantit, grup ky që ka lidhje të drejtpërdrejta me Al Kaeden.

 

Rreth origjinës së tyre mjaft  është spekuluar ne disa media.  Madje mediat duke ju referuar burimeve nga Ministrisë së  Brendshme turke shkruajtën  se “terroristët ëq vranë forcat turke janë shqiptarë ku 2 nga personat e arrestuar janë nga Kosova ndërsa tjetri është shqiptar nga Maqedonia…”  por duket se asnjëra e as tjetra nuk qëndrojnë, sepse forcat turke i vrau vetem një person dhe ky eshte zviceran me origjinë kosovare. Keshtu ka mësuar sot agjencia e lajemeve “Presheva jonë” në Zvicër duke ju referuar burimeve zyrtare të policisë dhe  ministrisë së jashtme të konfederatës zvicerane (DFAE) ne Bernë.

 

Një shetats zviceran me origjinë kosovare është arrestuar në Turqi pasi vrau tre persona (“Un Suisse originaire du Kosovo a abattu trois personnes”) tre cilet ishin pjesëtarë të policisë dhe gjandarmerisë turke, shpjegojnë  burime zyrtare nga minsitari e jashtme zvcerane (DFAE). Për kërtë rast teroriste ka shrkuar edhe shtYpi zviceran (“Un islamiste suisse tue trois personnes en Turquie«)  duke shkruar në faqe e para të gazetave se “Një islamist zviceran vrau tre persona në turqi..”, transmerton agjencia elajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra.

 

http://www.youtube.com/watch?v=NImWIts_kmA

SHPËRNDAJE