mushttMushtish, 28 gusht -Përgjaket Kosova, pwergjkat Mushtishi vendi dhe simboli i rrezistences dhe kenges shupatre. Policia kosovare (e Skender Hysenit ) eshet perlshru sot me  shqiptarëte Kosoves te cilet kishin dalur ne rruge për ndaluar hyrje e serbeve, kupto kolonizmit e Kosovës. Bilanci, dhjetra shqiptare te plagosur, te rrahur dhe te arrestuar, disa zjere jane lenduar dhe kane kerkuar ndihme nga mjeku, njofton agjencia e lajmve “Presheva jonë” nga Suhareka.

 

Bilanci: Mbi 20 të arrestuar nga Policia. Tre te plagosur Gaz lotsjellës e arrestime– banorët kundërshtojnë kolonizmin e Kosoves me  serbë

mushshttRreth 200 serbë të zhvendosur është e vendosur në tre autobusë në pritje për krijimin e kushteve të sigurisë për të vazhduar rrugën për  Mushtisht . Me ta është Ministri për Kthim Dalibor Jevtic.

Policia pasi karrahur protestuesit shiptare , protestuesit kane sulmuan policinë me gurë dhe shishe qelqi, dhe një incident ndodhi në një kohë kur policia arrestoi disa prej tyre të cilët ishin ulur në rrugë.
Së paku tre protestues jane lënduar sot rreth orës 10.30 në qendër të fshatit Mushtisht ne afërsi të Suharekës, kur ka pasur një përplasje të shqiptarëve etnikë dhe policia. 22 të arrestuar nga Policia Gaz lotsjellës e arrestime– banorët kundërshtojnë kthimin e serbëve, kupto kolonzimin e Kosoves.

“Ne mesin e te kthyerva ka pa edhe krminele serbe te cilet bene krime a masakra ne Kosovë. nese Serbia nuk arreston apo tenton t’i kthej serish ne vendin e ngajres apo bashkeisa ndekrombëtare nes enuk nderr masa, ne doi t’i perjgigjewmi keshut..” ka thëne sot njeri nga protestuesit për agjencin e e aljemeve “Presheva jonë”

 Njësitë speciale të policisë së Kosovës ka bërë një kordon para demonstruesve për të shpërndarë pas së cilës ka pasur një përplasje mes policisë dhe protestuesve dhe në këtë mënyrë kanë përdorur gaz lotsjellës dhe shkopinj gome, dhe disa njerëz u arrestuan.

Se pse eshte intervenuar keshtu brutalisht dhe pse jane rrahur sot shqiptaret e Mushtishtit nje nga policet kosovar (ne emsin e tyre edhe serbe) ka deklaruar  per agjencibw e lajmeve “Presheva jonë” se “ne bejme punet tone dhe ju pergjigjmemi urdharve nga lasrt. për shume me shume informacione drjetuhuni atyre ne Prishitne, e dini ku eshte ajo “zgrada” e madhe e xhamit, ata ju thone me shume se pse po i rrahim..”

 

 

SHPËRNDAJE