polcccVetem 48 ore pas vrasje sse nje personi me nygjyre ne Amerikë nga nje polic amerikan, janë vrarë pesë policie amerikan “te bardhë”, ndersa 11 tere plagosen rende,  njofton CNN dhe mediat botërore, trasnmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”.

Por pas keytre vsrajeve serike, në SHBA nes eshikojm eket video poshte duket sikur nuk ka ndodhur asgje ne Amerikë, ku shifet nje person me ngjyre ( i zi) duke vallzuar ne mes te rruges…Duket se polcia ne SHBA, pas vrsjeve te pese policëve kane zënë me i marr me te mire të “zitë”  VIDEO

Bilanc i rende: 2 tsaperist vrasin 5 polcie, 11 tjere plagosin, numri shtoeht..,(2 snipers shoot 11 officers, killing 5, during demonstrations in Dallas)

Një person i armatosur i cili ka marrë pjesë në sulmin përfundoi me vdekjen e pesë policëve në Dallas të kërkuar për të vrarë të bardhë, tha të premten kreu i Policisë lokale David Brown. I dyshuari ishte i lidhur me ndonjë grup të vogël.

“I dyshuari  donte të vriste të bardhët, oficerët e policisë sidomos bardhë “, tha Brown. I armatosuri, fshehur në një ndërtesë në qytet, u vra nga forcat elite përmes një robot të largët të kontrolluar mbante një bombë, ka thënë shefi i policisë.

“Ndarja” midis policisë dhe qytetarëve duhet të pushojë, pohoi z Brown. “Nuk ka fjalë për të përshkruar mizorinë që goditi qytetin tonë,” shtoi ai.

Sipas raporteve të fundit, pesë policë kanë humbur jetën në Dallas pasi janë qëlluar për vdekje nga një snajper.

Protestat në Dallas u nxitën për shkak të vrasjeve së Philando Castile në Minesota dhe Sterling Alton në Luiziana.

Sipas RT, gjashtë policë të tjerë janë plagosur, dy nga të cilët janë në gjendje kritike.

Gjuajtje në protestat kundër racizmit në Dallas: Sëpaku katër policë të vrarë (Video)

usaassPas demonstratës kundër dhunës policore zhvilluar në Teksas, janë qëlluar shumë forca policore. Siç raportojnë një sërë mediash amerikane dhe shefi i policisë së Dallasit, David Brown, deri tani janë vrarë katër policë, ndërsa sëpaku 11 të tjerë janë plagosur. Sipas medias KABC protestat filluan në Belo Garden Park në Dallas, ku është publikuar një video, në të cilën shikohen policët që kërkojnë ndihmë. Ndërkohë dy persona janë arrestuar.

Marshi protestues filloi paqësisht, pas publikimit të videos së vrasjes nga policia amerikane të Philando Castile dhe Alton Sterling, të dy afro-amerikanë, informon botasot.info.

Philando Castile, 32, vdiq në spital, pas gjuajtjes më armë të një polici që deshte ta kontrollonte për dokumentacionin e veturës. E dashura e tij filmoi gjithë rastin duke e publikuar në Facebook.
Alton Sterling, 37, vdiq rreth 48 orë më parë në Louisiana: Dy policë e kishin shtrirë në tokë dhe më pas e kishin qëlluar.

Në gjithë SHBA-në protestohet për ndaljen e dhunës policore, e në veçanti kundrejt afro-amerikanëve. Autoritetet kanë thirrur për qetësi.

SHPËRNDAJE