rtkrtsssSikur Reporters sans Frontieres edhe Asoicicioni nderkombetare i Gazetarev Shqiptaree ne Zvcer dhe Evrope ka denuar sulmin e fundit ndaj RTK (“RSF dénonce l’attaque contre la radio-télévision du Kosovo (RTK) à Pristina”) Sikur sulmi i pare ndaj RTK (Mufail Limanit) qe duket se ishte nje sulm privat (pune prostitucioni mes kolegeve, se shpejti dalin incizimet) edhe sulmi i fundit vazhdone te mbete enigmatike, afere kjo e cila ka gjasa te jete mes kolegeve, ka mesuar agjencia elajemeve “Presheva jone” nga burimet e brendshme te RTK-se

RTK se eshte ky nje mediuam kosovar i spomnyoiruarnga PDK dhe Hashim Thacisiq e thone opozita shqiptare ne Kosove deshmon paka shume dhe reagimi i pare per sulmin e fundit i cili del mu nga Hashim Thaçi apo Kadri Veseli para organizatave joqeveritare apo asocioneve vendore dhe nderkombetare te gazetareve?!..

Jemi të zhgënjyer me gjendjen e mediave në Kosovë dhe Shqipëri. Me trego cfare eshte gjendja e mediave, te tregoj se cfare shteti je..” me  kete konstatim të  shefit të  “Reportes Sans Frontires” Olivier Basille me seli ne Bruksle e nisëm biseden per agjencine e lajmeve “Presheva jonë”  cili shpreh keqardhje për situatën e mediave ne ballkan, sidomos atë ne Kosovë dhe Shqipëri. Sipas z.Basillë “sot ne Kosovë nuk ka media te pamvaruara, por te varuar pas te cilave qendrojne boset politikë, biznismenë te lidhur me grupe mafioze. Kur mediat kane telashe financiare ne ta zeme ne France apo Zvicer, atëhere shtrohet pyetja si mbahen , si ekzistojne ato ne Kosovë, kush qëndron pas tyre ?!..Mediat në Kosovë sot manipulohen nga bosët e tyre pilitik dhe biznismenet dhe grupet mafioze”

Opozita shqiptare dhe qyetaret ne Kosove te aashtuqujaturin “medium publik” dmth per Tv RTK e njohin si nje meium “privta” i Thacit dhe PDK-se se Kadri Veselit dhe XahvitHaliti emrii tecileve figuron ne medoiat amerikane te involvuar ne krimin e organizuar dhe vrasjet ne Kosoven e pasluftes.

Ndryshe edhe sipas pergjegjesit te IFJ per Evrope z.Ernes Sagaga, “nese jane te verteta gjitha keto akuza ndaj RTK-se, ky tv duhet te mbaje duart larg politikes, qeverise dhe t’mos bine ne gracken e grupve mafioze ne rajon , t mos behet zedhenese e mafias politike ne Kosove, por medium serioz, por i  interesave te qyetetare, publikut kosovar.

 

Reporters sans Frontieres: Në Kosove, nuk ka media te pamvarura.  Sikru RTK , ato drejtohen dhe punojne me porosi, përmes telefonit nga boset politikë, biznismenë te lidhur me grupe mafioze
gazettttNjeriu numër një i «Reporters Sans Frontieres » për Evropë z.Olivier Basile duke shprehur shqetesime të tij për situaten për agjencinë informative « Presheva Jonë » se «Jemi të zhgënjyer me gjendjen e mediave në Kosovë, sidomos me zhvillimet e fundit ne Kuvedi e Kosovës ku policia pengon apo kercnohen e sulmohen gazetaret duke ndjekur zhvillimet apo ne protestat e opozitës. Vec kesej qeveria  e Kosoves duhet ndihmuar e jo penguar gazetaret te luftojne korrupcionin dhe krimin e organizuar duke ju mundesuar gazetareve qasje ne dosjet e e arkivate qeverisë..”

 

Lidhjet e RTK me mafian poltikene Kosove e deshmon edhe nje fakt se kurre RTK nukka denuar apo nukeshte distancuar nga vrasjet e gazetareve te gazetes kombetasre “Bota sot”vetem pse kritikon maifian politike, korrupcionin apopxs eperkrahnin presidenti hiostrikdhe arktiketin e pamavresise se Kosoves dr.Ibrahim Rugova, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jone”

“Bota sot” mediumi më i kërcënuar shqiptar

Kosova e viteve te pasluftës, përkundër rënies se armikut numër një të press-it, diktatorti serb Milosheviç, për gazetaret shqiptare thuajse nuk ka ndryshuar asgjë, sepse rreziku ndaj tyre sot e kësaj ende vazhdon, ku deri tash janë vrarë 5 gazetarë e qindra tjerë të kërcënuar. «E përditshmja «Bota sot » dhe stafi i saj, e cila njëkohësisht është e vetmja gazetë në Zvicër dhe perëndim, është mediumi më i kërcënuar shqiptar që kur nga 16 tetori 2002 ishte hedhur bombë ndaj redaksisë së saj me seli në Cyrih, ku pastaj pasuan vrasjet e gazetarëve, Bardhyl Ajeti e Bekim Kastrati si dhe bashkëpunëtorët e saj Enver Maloku dhe Xhemail Mustafa. Për të gjitha këto vrasje dhe kërcënime janë njoftuar jo vetëm Interpol-i, por edhe organizatat tjera..” kanë raportuar organizata ndërkombëtare që veprojnë në favor të lirisë së shprehjes dhe mbrojtjes se gazetarëve. sikur IFJ dhe Reporters sans Fronitieres ne Burksel.

SHPËRNDAJE