Gjenevë, 27 qershor -Samiti boteror i 30-të me radhe, tashme tradicional  i Forumit Crans Montana do të mbahet në Gjenevë, Zvicër nga 26 deri më 29 qershor 2019. Ne mesion e shume burreshtetasve, kryeministrave dhe ministarve nga vendet e ndryshme boterore ne Forumin e sivjem ne Zvicer do marrin pjesë edhe delegacione shqiptare nga Shqiperia, Kosova dhe Maqedonia, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Para Asamblese se Përgjithshme te Interpol-it ne Kili, Pacolli në Gjenevë lobon duke bindur edhe 30 vende anëtare të OKB-së të votojnë pro Kosovës në Interpol

L’image contient peut-être : 6 personnes, dont Behgjet Pacolli, personnes deboutIsh-presidenti, ministri i puneve te jashtme dhe zv.kryeministri i Kosoves Behaxhet Pacolli i shoqeruar nga ministri i infrastruktures Pal Leka, Flamur Mrasori nga Banka Qendrore e Kosovës, zv.ministrja Rejhane Vuniqi etj  do te jene pjesemarres kryesor te Fourmit Nderkombëtar Crans Montana qe do te mbahet nga neser ne Zvicër. Pos autoriteteve kosovare ne Forumin Crans Montana, Shqiperine e prezenton dr.Salih Berisha. Kurse Maqedonia përfaqesohe nga Renata Deskoskas, minsiter e Drjetesise.

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, deklaroi se Kosova është gati për t’u bërë pjesë e OKB-së me rolin e saj konstruktiv në rajon prej 20 vjetësh që ka fituar lirinë e saj.

L’image contient peut-être : 1 personne, sourit, assis et intérieur

Pacolli këtë e tha në Forumin e Crans Montanas në Gjenevë të cilën e shfrytëzoi për t’iu drejtuar edhe zyrtarëve spanjollë të pranishëm.

“Kosova nuk ka lidhje me Katalonjën sepse ne kemi dalë nga një periudhë e gjatë represioni kolonial, i cili kulmoi me gjenocid në vitin 1999”, u shpreh Pacolli.

Gjatë fjalimit të tij, Pacolli e njohu audiencën me të arriturat e vendit tonë nga shpallja e pavarësisë, njohur ndërkombëtarisht nga 116 shtete, ashtu dhe nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, njfotn agjencia e lajemeve “Presheva Jonë” nga Forumi boteror i Crans Montana ne Gjenevë..

Pacolli ftoi vendet afrikane që ende nuk e kanë bërë, të njohin Kosovën dhe të vendosin me marrëdhënie bashkëpunimi në të gjitha fushat, madje dhe në atë universitare.

“Forumi i Cransmontanës, këtë vit me iniciativën tonë do të zhvillohet në Prishtinë, duke e shndërruar Kosovën në një adresë globale të paqes dhe dialogut mes akterëve të ndryshëm shtetërorë apo socialë anembanë botës”, njoftoi Pacolli.

Gjate qendrimit ne GHjenvë shefi i diplomacise kosovare Behgjet Paciolli9 po zhvillon nje ser takimesh me përfgaqesues te qveirve boterore dhe organiatave nderkombëtare. Vizita e Pacillit ne Gjenve po zgjon interesim te madh tek mediat zvicerane dhe boterore, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra

Pjesemarres tjere kryesor te panelit jane Philippe Deuste-Blazu, zevendes sekretar i pergjithshem i OKB-së , Borut Pohor, president i Sllovenisë,  Abduallh Abdullahu, kryeminister i Afganistanit, Bruna Chobala, kryeminister i Kongos si dhe ministra, kryeministra e burrshtat te vendeve te ndryshme nga mbare bota perfshire ketu edhe auztoriotet nga Zvicra dhe SHBA-te si dhe perfaqesues te shume te organizatave nderkombëtare nga OKB, BE, OSBE, pastaj biznesmen dhe eksperte boteror te fushave te ndryshme.

SHPËRNDAJE